sobota, 3 grudzień 2022, 10:59

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Laboratorium mobilne w zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej
Laboratorium mobilne w zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej

Laboratorium mobilne w zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej

czwartek, 28 stycznia 2021, 20:56 Kategoria: gospodarka, REGION
  • 236 próbek paliwa skontrolowane przez zachodniopomorską Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w laboratorium mobilnym.
  • Analizy prowadzone są w Zachodniopomorskiem i w innych województwach.
  • Zmniejszenie nieprawidłowości w zakresie jakości paliw ciekłych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorska KAS posiada jedno z 7 mobilnych laboratoriów w Polsce. Wykorzystując tę możliwość w 2020 r. skontrolowaliśmy 236 próbek paliwa.

Badania prowadzimy na terenie Zachodniopomorskiego oraz innych województw nieposiadających takich możliwości. Laboratorium może być wykorzystywane do przeprowadzenia wstępnych analiz na zlecenie prokuratury bądź innych organów, gdzie szybkie oznaczenie nietypowych komponentów oleju napędowego i jego parametrów ma wpływ na podjęcie decyzji o zabezpieczeniu towaru. Przykładowo Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie brali udział w badaniu próbek oleju napędowego na terenie województwa wielkopolskiego, zleconym przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie. Przeprowadzone analizy potwierdziły nieprawidłowości – stwierdzono obecność substancji nie występujących w standardowym oleju napędowym. Badanie było podstawą zabezpieczenia towaru.

Mobilne laboratorium daje możliwość skontrolowania stacji paliw, czy podmiotów produkujących wyroby energetyczne na miejscu. Samochód wyposażony jest w urządzenia specjalistyczne i laboratoryjne przeznaczone do jakościowego badania produktów na bazie ropy naftowej, biopaliw i biokomponentów. W ciągu 1-2 godzin od momentu pobrania próbki możemy stwierdzić czy np. olej napędowy znajdujący się w ofercie danej stacji paliw spełnia główne parametry jakościowe i tym samym czy jest on „bezpieczny” dla silnika i środowiska. Możliwe jest także stwierdzenie czy w badanej próbce znajduje się olej roślinny, alkohol, czy domieszka oleju bazowego.

Fakt posiadania mobilnego laboratorium daje bardzo duże możliwości podczas działania w terenie. Po zatrzymaniu danego transportu wyrobów energetycznych jesteśmy w stanie działając cały czas w trybie „mobilnym” szybko ustalić co faktycznie jest przewożone. Laboratorium mobilne to doskonałe narzędzie w walce z nieprawidłowościami występującymi na rynku paliw. Kontrola parametrów jakościowych, fizyko-chemicznych oraz jakości paliw silnikowych w celu ustalenia właściwej stawki podatku akcyzowego przyczyniła się do obniżenia nieprawidłowości w zakresie jakości paliw ciekłych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Badania wykonywane w laboratorium mobilnym wpływają korzystnie na ochronę naszego środowiska. Pozwalają na szybkie zidentyfikowanie niebezpiecznych dla środowiska komponentów, a tym samym wyeliminowanie ich ze sprzedaży.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Laboratorium mobilne w zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej Reviewed by on . 236 próbek paliwa skontrolowane przez zachodniopomorską Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w laboratorium mobilnym. Analizy prowadzone są w Zachodniopomorskie 236 próbek paliwa skontrolowane przez zachodniopomorską Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w laboratorium mobilnym. Analizy prowadzone są w Zachodniopomorskie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top