sobota, 3 grudzień 2022, 11:22

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Likwidacja towarów zatrzymanych przez KAS
Likwidacja towarów zatrzymanych przez KAS

Likwidacja towarów zatrzymanych przez KAS

wtorek, 09 lutego 2021, 19:56 Kategoria: gospodarka, kronika zdarzeń, REGION
  • Zachodniopomorska KAS zlikwidowała w 2020 r. zarekwirowane produkty o rynkowej wartości ponad 16 mln. zł.
  • Papierosy, tytoń, alkohol, automaty do gier – to nielegalne produkty zatrzymane i zniszczone przez KAS.
  • Niecodziennym efektem zniszczenia było przekazanie prawie 40 tys. zł ze sprzedaży 5 organizacjom pożytku publicznego.

Likwidacja towarów Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) sprzedaż, nieodpłatne przekazanie bądź zniszczenie towarów zajętych w wyniku postępowań celnych oraz karnych-skarbowych.

Zniszczenie towarów

Zachodniopomorska (KAS) w 2020 r. zniszczyła towary o łącznej rynkowej wartości ponad 16 ml. zł (ok.16.003.834 zł):

  • 107.538 szt. papierosów (o wartości rynkowej ok. 2.175.277 mln zł)
  • 390,87 kg tytoniu (o wartości rynkowej ok. 10.073.609 zł)
  • 663,28 l alkoholu (o wartości rynkowej ok. 534.950 zł)
  • 460 automatów do gier (o wartości rynkowej ok. 3.220.000 zł)

Papierosy i tytoń zostały spalone w wyspecjalizowanej firmie pod nadzorem funkcjonariuszy  Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Zniszczeniu podlegały również towary podrobione – naruszające prawo własności przemysłowej i znaku towarowego takie jak zegarki, ładowarki bezprzewodowe, gry dla dzieci.

Zniszczenie towarów to obok sprzedaży oraz nieodpłatnego przekazania, jedna z form postępowania z towarami zarekwirowanymi przez KAS. Obligatoryjnie, bo tak stanowią przepisy, niszczone są papierosy i tytoń  bez polskich  znaków  akcyzy.

Nielegalny alkohol przerobiony na płyn dezynfekcyjny

Większość zatrzymanego alkoholu została wykorzystana do produkcji płynu dezynfekującego na potrzeby walki z pandemią COVID-19. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną i Sanepidem przerobiliśmy 32.820,6 litrów alkoholu wysokoprocentowego na środki odkażające. Pozostałe 2.842,68 litrów alkoholu zostało zutylizowane.

Sprzedaż zajętych towarów

Niektóre zajęte produkty zostały przekazane do sprzedaży na rynku. Najczęściej sprzedaż dotyczyła różnego rodzaju etui i futerałów. Do sprzedaży przekazano również prawie 22 tony mrożonych filetów z mintaja, a także zatrzymany olej opałowy (25.780 kg) i olej żeglugowy (1.228 kg).

Pieniądze ze sprzedanego mintaja zostały (zgodnie z obowiązującymi przepisami) rozdysponowane pomiędzy 5 organizacji pożytku publicznego działających w naszym województwie.

Więcej informacji w linku

Pieniądze ze sprzedaży w wysokości 79.513,62 zł wpłynęły na konto Skarbu Państwa.

Nieodpłatne przekazanie

W 2020 roku  zachodniopomorska KAS  przekazała centrom pomocy rodzinie, domom opieki oraz placówkom opiekuńczym plastikowe klocki dla dzieci (154 opakowania) i kostki Rubika (257 szt.), pojedyncze telefony komórkowe, urządzenia mp3, zegarki elektroniczne.

***

Likwidacja towarów została przeprowadzona w oparciu o prawomocne orzeczenia sądowe o przepadku towaru na rzecz Skarbu Państwa i określające formę zniszczenia.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Likwidacja towarów zatrzymanych przez KAS Reviewed by on . Zachodniopomorska KAS zlikwidowała w 2020 r. zarekwirowane produkty o rynkowej wartości ponad 16 mln. zł. Papierosy, tytoń, alkohol, automaty do gier – to niele Zachodniopomorska KAS zlikwidowała w 2020 r. zarekwirowane produkty o rynkowej wartości ponad 16 mln. zł. Papierosy, tytoń, alkohol, automaty do gier – to niele Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top