niedziela, 4 czerwiec 2023, 06:14

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » KAS przerwała łańcuch 12 firm wyłudzających VAT
KAS przerwała łańcuch 12 firm wyłudzających VAT

KAS przerwała łańcuch 12 firm wyłudzających VAT

czwartek, 25 marca 2021, 19:07 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
  • Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła 12 firm, które uczestniczyły w łańcuchu wyłudzeń podatku VAT.
  • Akcję przeprowadzono jednocześnie w 17 miejscach na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
  • Skarb Państwa stracił ok. 7 mln zł.

W związku z podejrzeniem wyłudzenia w podatku VAT, zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła działania na terenie czterech województw: mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Jednocześnie zrealizowano czynności w 17 miejscach.

Podczas przeszukań siedzib firm i miejsc zamieszkania osób, które brały udział w nielegalnym procederze, zabezpieczono dokumenty i elektroniczne nośniki danych, w tym faktury VAT sprzedaży i nabycia towarów, księgi rachunkowe, umowy o prowadzenie rachunków bankowych i lokat terminowych.

Uczestnicy łańcuch pośredniczyli we wprowadzeniu do obrotu fikcyjnych faktur. Stosowali mechanizm tzw. znikającego podatnika. Podmiot, który sprowadzał towar i był zobowiązany do zapłacenia podatku VAT, dokonywał jednocześnie fikcyjnych zakupów od znikających podatników. Pozwalało mu to na uniknięcie obowiązku zapłacenia VAT.

Podmioty zaangażowane w proceder, dzięki tym fikcyjnym transakcjom realizowanym od stycznia 2020 r. wyłudziły ok. 7 mln zł.

Na kontach jednej z firm komórka Szefa KAS ds. STIR zablokowała ponad pół miliona zł. Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie wszczął kontrolę celno-skarbową. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Szczecinie.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

 

KAS przerwała łańcuch 12 firm wyłudzających VAT Reviewed by on . Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła 12 firm, które uczestniczyły w łańcuchu wyłudzeń podatku VAT. Akcję przeprowadzono jednocześnie w Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła 12 firm, które uczestniczyły w łańcuchu wyłudzeń podatku VAT. Akcję przeprowadzono jednocześnie w Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top