piątek, 9 grudzień 2022, 12:43

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – skromnie ale z pamięcią i dumą
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – skromnie ale z pamięcią i dumą

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – skromnie ale z pamięcią i dumą

poniedziałek, 03 maja 2021, 15:00 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, historia, REGION, społeczeństwo

W związku z panującymi obostrzeniami również kamieńskie obchody, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja miały niestety skromny charakter.

Po mszy świętej w kamieńskiej katedrze, przedstawiciele miejscowych władz samorządowych oraz inne delegacje złożyły symboliczne wieńce i kwiaty pod pomnikiem Stanisława Staszica przy Zespole Szkół Zawodowych w Kamieniu Pomorskim.

Była to właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja. Ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów . Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Konstytucja obowiązywała przez 14. miesięcy, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień Sejm grodzieński aktem oblatowanym w Grodnie 23 listopada 1793 uznał Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – skromnie ale z pamięcią i dumą Reviewed by on . W związku z panującymi obostrzeniami również kamieńskie obchody, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja miały niestety skromny charakter. Po mszy świętej W związku z panującymi obostrzeniami również kamieńskie obchody, upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja miały niestety skromny charakter. Po mszy świętej Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top