czwartek, 1 grudzień 2022, 17:27

Strona główna » REGION » Kapitan ż. J. Krystyna Chojnowska – Listkiewicz na zawsze odeszła na „Wieczną Wachtę”
Kapitan ż. J. Krystyna Chojnowska – Listkiewicz na zawsze odeszła na „Wieczną Wachtę”

Kapitan ż. J. Krystyna Chojnowska – Listkiewicz na zawsze odeszła na „Wieczną Wachtę”

sobota, 19 czerwca 2021, 10:38 Kategoria: REGION, społeczeństwo

Polski Związek Żeglarski przekazał w minioną niedzielę (13.06.) smutną wiadomość o śmierci kapitan Krystyny Chojnowskiej – Listkiewicz, zmarłej dzień wcześniej. Najwybitniejszej polskiej żeglarki, która jako pierwsze kobieta opłynęła nasz glob.

Pani Krystyna urodziła się 15 lipca 1936 roku w stolicy. A po II wojnie światowej wraz z rodziną przeniosła się do Ostródy, gdzie ukończyła liceum. Po czym studiowała na Wydziale Budownictwa Okrętowego na Politechnice Gdańskiej. Tu poznała przyszłego męża, Wacława Listkiewicza. Oboje zajmowali się projektowaniem statków, organizując jednocześnie rejsy na swoim jachcie o nazwie „Mechatek”. Pani Krystyna, która patent kapitana jachtowego uzyskała w roku 1966, przez lata uczestniczyła w co najmniej kilku udanych wyprawach morskich.

Starsi i nie tylko, a interesujący się także żeglarstwem, pamiętają że Pani Kapitan opłynęła samotnie glob ziemski na swym niewielkim jachcie s/y „Mazurek”. Do tego rejsu wytypował Panią Kapitan w czerwcu 1975 roku Polski Związek Żeglarstwa, a uroczyste odcumowanie z hiszpańskiego portu Las Palmas odbyło się 10 marca 1976 roku. Jednak z powodu uszkodzenia samosteru musiała już na początku wyprawy zawrócić do portu.

Ponowny start do czekającego ją długiego rejsu nastąpił 28 marca; i wiódł przez Ocean Atlantycki, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię oraz wokół Czarnego Lądu, czyli Afryki. Po dwóch latach, a dokładnie 20 marca 1978 roku. kpt. K. Chojnowska – Listkiewicz zamknęła okołoziemską pętlę na swym s/y „Mazurku”, a nastąpiło to w pobliżu wysp Zielonego Przylądka. Podczas tych dwóch lat przepłynęła na swym jachcie 28.696 mil morskich. Co daje nieco ponad 53 tys. kilometrów (jedna Mm to 1.852 metry.

Swój jacht żartobliwie niekiedy przezywała mówiąc na niego – „Pazurek”. „Mazurek” zbudowano w roku 1975 w gdańskiej stoczni „STOGI”. Długość jednostki to 9,51 m. Wyposażony w dwa maszty i żagle typu slup o powierzchni 35 m kw.

Za swój rejs w roku zakończenia swego długiego rejsu, otrzymała polskie ważne wyróżnienie – Srebrny Sekstans. Natomiast za całokształt swych żeglarskich osiągnięć, a w szczególności za to, że jako pierwsza kobieta opłynęła samotnie kulę ziemską – otrzymała w 2008 roku prestiżową nagrodę o nazwie „Super Kolos”. Jej pionierski wyczyn przeszedł do historii annałów nie tylko żeglarstwa i jest wpisany do słynnej kroniki rekordów, Księgi Guinnessa.

Do ostatnich dni swego życia była bardzo aktywna. Pływała i szeroko zajmowała się popularyzacja żeglarstwa. Za swa działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, a także Srebrnym Medalem Ministerstwa Sportu i Młodzieży Republiki Francuskiej.

Pani Krystyna była członkinią elitarnego nowojorskiego „The Explorers Club”.

Miwa

 

Kapitan ż. J. Krystyna Chojnowska – Listkiewicz na zawsze odeszła na „Wieczną Wachtę” Reviewed by on . Polski Związek Żeglarski przekazał w minioną niedzielę (13.06.) smutną wiadomość o śmierci kapitan Krystyny Chojnowskiej – Listkiewicz, zmarłej dzień wcześniej. Polski Związek Żeglarski przekazał w minioną niedzielę (13.06.) smutną wiadomość o śmierci kapitan Krystyny Chojnowskiej – Listkiewicz, zmarłej dzień wcześniej. Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top