wtorek, 6 czerwiec 2023, 12:35

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Olej posmażalniczy z Norwegii nie wjedzie do Polski
Olej posmażalniczy z Norwegii nie wjedzie do Polski

Olej posmażalniczy z Norwegii nie wjedzie do Polski

sobota, 03 lipca 2021, 20:08 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
  • Prawie 22 tony nielegalnych odpadów z Norwegii zatrzymała zachodniopomorska KAS.
  • Pobrane próbki pozwoliły na identyfikację odpadu.
  • Wszczęto postępowanie dotyczące ewentualnego zwrotu odpadów na teren Norwegii.

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała prawie 22 tony nielegalnych odpadów z Norwegii wwożonych do Polski.

Do odprawy celnej w Porcie w Świnoujściu zgłoszono odpady zapakowane w 26 tzw. pojemnikach IBC. Analiza dokumentów oraz rewizja celna nie pozwoliły na identyfikację przewożonego płynu w pojemnikach. Aby jednoznacznie stwierdzić z jaka substancją mamy do czynienia konieczne było pobranie próbek, które zostały wysłane do laboratorium. Podczas badań ustalono, że przewożona substancja jest olejem posmażalniczym.

Ponieważ w przedstawionym dokumencie dotyczących przesyłki wskazano podmiot, który nie jest uprawniony do zbierania czy też przetwarzania odpadów, skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska WIOŚ) w Szczecinie o ocenę czy przywożonego towar może być legalnie wwieziony na teren Polski. Odpady miały trafić do woj. łódzkiego.

WIOŚ zakwalifikował przewożony ładunek (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów) jako odpady, a jego transport jako nielegalne przemieszczenie.

Opinia ta byłą podstawą skierowania do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ) informacji o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. GIOŚ przeprowadzi postępowanie mające na celu uregulowanie sytuacji odpadów oraz ewentualny zwrot do Norwegii.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Olej posmażalniczy z Norwegii nie wjedzie do Polski Reviewed by on . Prawie 22 tony nielegalnych odpadów z Norwegii zatrzymała zachodniopomorska KAS. Pobrane próbki pozwoliły na identyfikację odpadu. Wszczęto postępowanie dotyczą Prawie 22 tony nielegalnych odpadów z Norwegii zatrzymała zachodniopomorska KAS. Pobrane próbki pozwoliły na identyfikację odpadu. Wszczęto postępowanie dotyczą Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top