wtorek, 6 czerwiec 2023, 11:32

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Nielegalne farmaceutyki zamiast „podarunków” z Indii
Nielegalne farmaceutyki zamiast „podarunków” z Indii

Nielegalne farmaceutyki zamiast „podarunków” z Indii

czwartek, 15 lipca 2021, 11:17 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
  • Zachodniopomorska KAS ujawniła nielegalne leki w przesyłce z Indii.
  • Kontrola realizowana była w była ramach Operacji AURORA, ukierunkowanej na przeciwdziałanie handlowi środkami narkotycznymi oraz produktami leczniczymi i steroidowymi.
  • KAS przestrzega przed zażywaniem medykamentów niewiadomego pochodzenia, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia.

Rewizja przesyłki pocztowej przeprowadzona przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ujawniła  próbę wprowadzenia do wolnego obrotu nielegalnych farmaceutyków. Przesyłka wysłana była z Indii.

Wstępne oględziny przesyłki wzbudziły podejrzenia funkcjonariuszy, że towary deklarowane jako „podarunki” z Indii mogą być farmaceutykami. Opis zastosowany na paczce („prezent”) oraz deklarowana niska wartość przesyłki to często stosowany wybieg mający uśpić czujność funkcjonariuszy i uniknąć opłat celno-podatkowych.

Prześwietlenie przesyłki potwierdziło podejrzenia funkcjonariuszy. Podczas prześwietlenia paczki można było zobaczyć blistry tabletek i ampułki farmaceutyków. W paczce znajdowało się 100 szt. tabletek CLENBUTU oraz cztery opakowania zawierające po jednej ampułce z proszkiem do iniekcji KENACORT.

Ponieważ farmaceutyki sprowadzono z naruszeniem przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne przesyłkę zabezpieczono do dalszego postępowania. Kontrola była realizowana w ramach Operacji AURORA, prowadzonej na rzecz dzieci i młodzieży przed wakacjami, ukierunkowanej na przeciwdziałanie handlowi środkami narkotycznymi oraz produktami leczniczymi i steroidowymi.

CLENBUT to substancja wycofana z rynku farmaceutycznego w Europie i USA w 1988 roku, dawniej stosowana w leczeniu astmy oskrzelowej. Środek posiada właściwości silnie odchudzające, pobudzające i zwiększające wytrzymałość organizmu poza oficjalnym zastosowaniem był stosowany przez kulturystów. KENACORT spotykany także pod inną nazwą TRIAMCINOLONE to steroid o silnym działaniu przeciwzapalnym i szerokim zastosowaniu w dermatologii i okulistyce.

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega przed zażywaniem medykamentów niewiadomego pochodzenia, zamawianych przez Internet, są to bowiem leki o niezbadanym składzie oraz działaniu. Mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i życia. Osobom wprowadzającym do obrotu produkty lecznicze, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

 

Nielegalne farmaceutyki zamiast „podarunków” z Indii Reviewed by on . Zachodniopomorska KAS ujawniła nielegalne leki w przesyłce z Indii. Kontrola realizowana była w była ramach Operacji AURORA, ukierunkowanej na przeciwdziałanie Zachodniopomorska KAS ujawniła nielegalne leki w przesyłce z Indii. Kontrola realizowana była w była ramach Operacji AURORA, ukierunkowanej na przeciwdziałanie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top