sobota, 2 grudzień 2023, 06:32

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Finał kamieńskiego festiwalu. Zagrali Krzysztof i Jakub Jakowiczowie
Finał kamieńskiego festiwalu. Zagrali Krzysztof i Jakub Jakowiczowie

Finał kamieńskiego festiwalu. Zagrali Krzysztof i Jakub Jakowiczowie

poniedziałek, 06 września 2021, 19:25 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka

W zeszły piątek odbył się ostatni koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowiedzi prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego i przemówieniu Stanisława Kuryłły, burmistrza miasta i przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, zabrzmiały organy. W dwóch odsłonach części organowej koncertu na królewskim instrumencie zagrał utalentowany organista młodego pokolenia Dominik Łukaszewski, który wystąpił w Kamieniu po raz pierwszy.

Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił pod kierunkiem profesorów tej uczelni – nieżyjącej już Magdaleny Czajki oraz dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu Józefa Serafina i Jarosława Wróblewskiego. Doskonalił swe umiejętności na studiach w Lubece, Freiburgu i Lipsku. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych europejskich wirtuozów organów. Jest laureatem wielu konkursów organowych, a od 2018 r. doktorantem macierzystej uczelni. Swój piątkowy występ rozpoczął od Preludium Es-dur Jana Sebastiana Bacha by w drugiej odsłonie części organowej zagrać utwory Jehana Alain’a (1911-1940) i Hugo Distlera (1908-1942) owacyjnie przyjęte przez słuchaczy.

W części kameralnej katedra w Kamieniu Pomorskim wypełniła się muzyką skrzypcową. Wystąpili bowiem – jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów skrzypiec Krzysztof Jakowicz i jego syn Jakub uznawany za jednego z czołowych europejskich skrzypków swojej generacji. Krzysztof Jakowicz jest laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 1962 r. Koncertuje na całym świecie występując z najważniejszymi orkiestrami. W 1972 r. zagrał po raz pierwszy na festiwalu w Kamieniu Pomorskim. Jest zdobywcą wielu nagród i odznaczeń. Dokonał niezliczonej ilości nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych. Wybitny polski kompozytor Witold Lutosławski powierzył mu prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych.

Jakub Jakowicz studiował na warszawskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem swego ojca. Jest także ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej i mistrza Krzysztofa Jakowicza – Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od jedenastego roku życia. Występował z czołowymi polskimi i zagranicznymi orkiestrami. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych i będąc adiunktem Wydziału Instrumentalnego wykłada na macierzystej uczelni. Jako kameralista od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, z którym po raz pierwszy wystąpił w Kamieniu Pomorskim jedenaście lat temu, a od 2000 r. – występuje także z pianistą Bartoszem Bednarczykiem.

Podczas koncertu finałowego zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała w wykonaniu Krzysztofa i Jakuba Jakowiczów trzy części sonat F-dur i G-dur Antonio Vivaldiego oraz trzy fragmenty z opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta wzbudzając zachwyt słuchaczy, którzy stojąc długo oklaskiwali artystów. Wykonane na bis utwory Grażyny Bacewicz „Piosenka” i „Kujawiak” zakończyły koncert finałowy 57. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, który tym samym przeszedł do historii.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

Finał kamieńskiego festiwalu. Zagrali Krzysztof i Jakub Jakowiczowie Reviewed by on . W zeszły piątek odbył się ostatni koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowiedzi prowadzącego W zeszły piątek odbył się ostatni koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowiedzi prowadzącego Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top