piątek, 1 grudzień 2023, 02:11

Strona główna » REGION » Wszystkich Świętych – czas refleksji i zadumy
Wszystkich Świętych – czas refleksji i zadumy

Wszystkich Świętych – czas refleksji i zadumy

poniedziałek, 01 listopada 2021, 09:23 Kategoria: REGION, religia, społeczeństwo

Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych. Święto ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na całym świecie. Na 1 listopada wyznaczył je papież Grzegorz IV w 837 roku. Święto to obchodzone jest również w wielu kościołach protestanckich, u anglikanów i w niektórych odłamach luteranizmu. W Polsce ten dzień jest ustawowo wolny od pracy. We Wszystkich Świętych wspominamy zmarłych, którzy dostąpili łaski zbawienia. Święto to zostało ustanowiono przede wszystkim ku czci świętych anonimowych, niewyniesionych oficjalnie na ołtarze. Wszystkich Świętych rozpoczyna okres poświęcony wspomnieniom zmarłych, dlatego tego dnia oraz w pozostałe dni odwiedzamy groby swoich najbliższych, znajomych.

1 listopada przychodzimy na cmentarze, aby zapalić znicze, pomodlić się za swoich bliskich zmarłych. Zwyczaj ten jest także praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym. Jest to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych obchodzimy 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym. W dniu tym modlimy się również za wszystkich zmarłych w intencji zbawienia dusz odbywających w czyśćcu pokutę.

Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad sanitarnych!

Wszystkich Świętych – czas refleksji i zadumy Reviewed by on . Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych. Święto ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na całym świecie. Na 1 Wszystkich Świętych to dzień, w którym wspomina się zmarłych. Święto ma wymiar powszechny, celebruje się je w każdym kościele katolickim na całym świecie. Na 1 Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top