piątek, 9 grudzień 2022, 14:15

Strona główna » REGION » Święto Trzech Króli – Objawienie Pańskie
Święto Trzech Króli – Objawienie Pańskie

Święto Trzech Króli – Objawienie Pańskie

czwartek, 06 stycznia 2022, 07:10 Kategoria: REGION, religia, społeczeństwo

Dzisiaj obchodzone jest Święto Objawienia Pańskiego zwane potocznie Świętem Trzech Króli. Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Tegoroczne święto już po raz kolejny będzie się różnić, od tych obchodzonych w latach ubiegłych. Obchodzone jest w czasie gdy w kraju i na świecie jesteśmy dotknięci różnymi zakazami i obostrzeniami, związanymi z koronawirusem (COVID- 19).  Jednym z tradycyjnych elementów tego okresu była wizyta duszpasterska zwana kolędą. Jednak z przyczyn oczywistych w tym trudnym czasie jest to niemożliwe, aby ksiądz odwiedził nas w i poświęcił dom i jego mieszkańców. Wychodząc naprzeciw tego rodzaju sytuacji, w kamieńskiej katedrze wszyscy chętni mogą zaopatrzyć się w wodę święconą, kadzidło i kredę. Również dla wiernych został przygotowany tekst modlitwy „Błogosławieństwo Domu”, którą każdy z nas może odmówić w domu czy mieszkaniu, i pobłogosławić je.

Zwyczaj pisania kredą na drzwiach wejściowych

W XVIII wieku popularny stawał się zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach pisano litery: C+M+B (lub K+M+B) oraz datę bieżącego roku. Co ważne, litery te są skrótem od łacińskiego życzenia „Christus Mansionem Benedicat”, oznaczającego „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”, a nie od imion mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar), jak mylnie niektórzy sądzą. Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. Biblijne opisy nie mówią o tym, ilu mędrców przybyło, ani nie podają ich imion. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar.

 

Święto Trzech Króli – Objawienie Pańskie Reviewed by on . Dzisiaj obchodzone jest Święto Objawienia Pańskiego zwane potocznie Świętem Trzech Króli. Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędr Dzisiaj obchodzone jest Święto Objawienia Pańskiego zwane potocznie Świętem Trzech Króli. Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędr Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top