niedziela, 4 czerwiec 2023, 06:34

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Krajowa Administracja Skarbowa pomaga Ukraińcom
Krajowa Administracja Skarbowa pomaga Ukraińcom

Krajowa Administracja Skarbowa pomaga Ukraińcom

sobota, 07 maja 2022, 21:21 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo
  • Od wybuchu wojny w Ukrainie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera ukraińskich uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce.
  • KAS zapewnia sprawną obsługę na przejściach granicznych, udziela informacji, wspiera pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy oraz organizuje zbiórki wśród swoich pracowników i funkcjonariuszy.
  • Dotychczas KAS ekspresowo odprawiła ponad 15 tys. konwojów z pomocą humanitarną.

Ministerstwo Finansów uruchomiło  nową usługę skierowaną do przedsiębiorców zaangażowanych w międzynarodowy przewóz towarów przez polskie przejścia graniczne na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej – Sprawdź status odprawy granicznej pojazdu (SOG). Usługa dostępna jest na  Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych) (PUESC)

Usługa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy:

  • wykonują lub korzystają z międzynarodowego przewozu towarów,
  • dokonują odpraw granicznych związanych z przewozem towarów,
  • chcą uzyskać informacje o bieżącym statusie odprawy granicznej swojego pojazdu.

Dzięki nowej możliwości przedsiębiorcy uzyskają bieżące informacje o statusie odpraw twoich pojazdów na poszczególnych przejściach granicznych. Dane te mogą sprawdzać od momentu wjazdu pojazdu na teren przejścia do jego opuszczenia. Usługa jest przeznaczona dla przewozów w ruchu lądowym obsługiwanych na przejściach granicznych na pasach ruchu typu TIR. Usługa jest dostępna dla drogowego ruchu towarowego:

  • przez całą dobę,
  • 7 dni w tygodniu,
  • Bezpłatna,
  • w kilku wersjach językowych.

Głównym założeniem i celem wskazanej usługi jest pozyskiwanie informacji  o bieżącym statusie obsługi odprawy środka transportu wykonywanej na terenie przejścia granicznego przez Służbę Celno-Skarbową. Jej odbiorcami mogą być zarówno firmy transportowe wykonujące przewóz towaru przez granicę, jak również podmioty zaangażowane w proces obsługi przewozu (firmy spedycyjne, logistyczne, agencje celne).

Skorzystanie z usługi jest dobrowolne, ale pozyskane dzięki niej informacje mogą korzystnie wpływać na planowanie i realizację międzynarodowego przewozu towarów i wspierać procesy logistyczne i zarządcze w przedsiębiorstwie.

Zapoznaj się z filmem Jak sprawdzić status odprawy granicznej pojazdu?  zamieszczonym w serwisie YouTube.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Krajowa Administracja Skarbowa pomaga Ukraińcom Reviewed by on . Od wybuchu wojny w Ukrainie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera ukraińskich uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce. KAS zapewnia sprawną obsług Od wybuchu wojny w Ukrainie Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wspiera ukraińskich uchodźców, którzy szukają schronienia w Polsce. KAS zapewnia sprawną obsług Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top