sobota, 23 wrzesień 2023, 04:06

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Nielegalny alkohol nie trafi do sprzedaży
Nielegalny alkohol nie trafi do sprzedaży

Nielegalny alkohol nie trafi do sprzedaży

środa, 27 lipca 2022, 19:19 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
  • Nielegalny alkohol z powiatu koszalińskiego nie trafi do sprzedaży.
  • Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zamknęła nielegalną bimbrownię.
  • Zabezpieczyliśmy alkohol oraz aparat do jego produkcji.
  • Mężczyzna za swój czyn odpowie przed sądem.

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, wspierani przez funkcjonariuszy policji z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, skontrolowali prywatną posesję gdzie miał być produkowany alkohol.  To kolejna nielegalna bimbrownia w okolicach Koszalina, którą zamknęliśmy.  Podejrzenia funkcjonariuszy były uzasadnione. W pomieszczeniach gospodarczych na terenie tej posesji produkowany był alkohol.

W trakcie działań ujawniliśmy:

  • 37,5 litra gotowego alkoholu bez znaków akcyzy (10 l o mocy 95% , 20 l o mocy 40%, 7,5 l o mocy 20%)
  • 200 litrów zacieru.

Podczas przeszukania zabezpieczyliśmy też aparat do produkcji alkoholu etylowego. Zatrzymany alkohol trafi do biegłego, który zbada, czy nie jest niebezpieczny dla zdrowia.

Sankcje za nielegalną produkcję alkoholu

Mężczyzna trudniący się nielegalną produkcją usłyszał zarzut produkcji alkoholu bez wymaganego wpisu do rejestrów (przestępstwo z art. 12 a ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych). Może mu grozić kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 1 roku. O wysokości kary w tym przypadku zadecyduje sąd.

Jeśli wytwarzany alkohol jest znacznej wartości, osoba go produkująca może zostać również ukarana grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności nawet do dwóch lat. Natomiast uczynienie stałego źródła dochodu z domowego wytwarzania alkoholu etylowego grozi jeszcze surowszą karą – pozbawieniem wolności do trzech lat.

Nielegalny alkohol jest niebezpieczny

KAS przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Nielegalny alkohol nie trafi do sprzedaży Reviewed by on . Nielegalny alkohol z powiatu koszalińskiego nie trafi do sprzedaży. Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zamknęła nielegalną bimbrownię. Zabez Nielegalny alkohol z powiatu koszalińskiego nie trafi do sprzedaży. Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zamknęła nielegalną bimbrownię. Zabez Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top