środa, 6 grudzień 2023, 18:39

Strona główna » REGION » Choroby nie znają granic – nie przywoź produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich
Choroby nie znają granic – nie przywoź produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich

Choroby nie znają granic – nie przywoź produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich

czwartek, 04 sierpnia 2022, 18:54 Kategoria: REGION, społeczeństwo, zdrowie
  • Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego z zagranicy jest reglamentowany i wiąże się z graniczną kontrolą weterynaryjną.
  • Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt.
  • Nielegalny przewóz zagrożony jest grzywną lub wszczęciem postępowania karnego.

Wakacje w pełni. Wracamy z zagranicznych urlopów i czasami przywozimy do kraju różnego rodzaju smakołyki. Musimy przy tym pamiętać, że wwożenie do Unii Europejskiej produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) podlega ścisłym procedurom i kontroli weterynaryjnej. Produkty takie mogą zawierać patogeny wywołujące choroby zakaźne u zwierząt, co  grozi wprowadzeniem do UE chorób zwierzęcych.

Wjeżdżając  na terytorium UE trzeba pamiętajmy, aby w bagażu osobistym nie przewozić konkretnych produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do własnej konsumpcji:

  • mięsa i produktów mięsnych (mięso, wędliny, tłuszcz zwierzęcy, kiełbasy, konserwy mięsne, ciasto nadziewane mięsem lub zawierających mięso, makarony (jeśli zawierają mięso lub mleko), sosy, zupy itp.;
  • mleka i produktów mlecznych (mleko, jogurt, śmietana, twaróg, kefir, sery, masło, mleko skondensowane, lody itp.;
  • karmy dla zwierząt domowych zawierającej mięso lub mleko (karma dla zwierząt domowych, zabawki do żucia dla psów).

Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie) z zagranicy wiąże się z graniczną kontrolą weterynaryjną.

Przepisy unijne określają konkretne zasady obrotu w odniesieniu do przesyłek osobistych zawierających produkty pochodzenia zwierzęcego:

  1. Żadna ilość mięsa i podrobów jadalnych, produktów mleczarskich (w tym makaronów, pieczywa cukierniczego, warzyw przetworzonych, o ile zawierają mięso lub mleko) nie może zostać wprowadzona na terytorium Unii Europejskiej bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej.
  2. Dopuszczony jest przywóz do 2 kg łącznej wagi, mleka początkowego w proszku, pokarmu dla niemowląt i specjalnych środków spożywczych wymaganych ze względów medycznych, o ile produkty te nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.
  3. W odniesieniu do produktów rybołówstwa dopuszczony jest przywóz wypatroszonych świeżych lub obrobionych produktów do 20 kg lub odpowiadających wadze jednej ryby, w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.
  4. W odniesieniu do produktów przeznaczonych do karmienia zwierząt dopuszczalny jest przywóz wyłącznie specjalnej karmy dla zwierząt domowych wymaganej ze względów medycznych, pod warunkiem, że ilość przywożonej karmy nie przekracza 2 kg, przywożone produkty nie wymagają chłodzenia do czasu otwarcia, produkty stanowią pakowane produkty firmowe przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej konsumentowi końcowemu oraz ich opakowanie jest nienaruszone, chyba że jego zawartość jest w danej chwili w użyciu.

Osoba przewożąca takie produkty musi wyrzucić je do specjalnych  pojemników na przejściu granicznym. Są one przechowywane, transportowane i niszczone zgodnie z przepisami dotyczącymi produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.

Niezgłoszenie takich produktów może grozić grzywną lub wszczęciem postępowania karnego.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Choroby nie znają granic – nie przywoź produktów pochodzenia zwierzęcego z państw trzecich Reviewed by on . Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego z zagranicy jest reglamentowany i wiąże się z graniczną kontrolą weterynaryjną. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą Przywóz produktów pochodzenia zwierzęcego z zagranicy jest reglamentowany i wiąże się z graniczną kontrolą weterynaryjną. Produkty pochodzenia zwierzęcego mogą Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top