poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 04:25

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Koniec wakacji, początek szkoły. Sprawdź, jak dbać o środowisko podczas codziennych obowiązków
Koniec wakacji, początek szkoły. Sprawdź, jak dbać o środowisko podczas codziennych obowiązków

Koniec wakacji, początek szkoły. Sprawdź, jak dbać o środowisko podczas codziennych obowiązków

wtorek, 30 sierpnia 2022, 19:25 Kategoria: edukacja, przyroda, REGION, społeczeństwo

Niebawem 1 września, czyli początek nowego roku szkolnego. Wypoczęci, po wakacjach spędzonych m.in. nad polskim morzem czy w górach,uczniowie i ich rodzice zmierzą się z wieloma wyzwaniami. Oprócz dbania o rozwój osobisty, w roku szkolnym warto zatroszczyć się również o środowisko. Wystarczy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, by postępować w zgodzie z naturą.

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej aż 71% ankietowanych planowało spędzić wakacje w naszym kraju. Podczas okresu urlopowego można było zobaczyć duże zainteresowanie zarówno wybrzeżem, jak i pojezierzami oraz górami. To pokazuje, że rodzima przyroda ciągle zachęca do wypoczynku. Dlatego warto ją chronić, dbając o środowisko.

Różnorodna, piękna i ciekawa. Taka jest właśnie polska fauna i flora. Kolejny raz w sezonie wakacyjnym wielu z nas miało szansę się o tym przekonać. Szczególnie teraz, gdy po wypoczynku wracamy do naszych codziennych obowiązków w pracy oraz szkole, warto podejmować różne eko-aktywności: oszczędzać wodę, energię elektryczną czy surowce, np. papier. Tego typu działania pozytywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. Dzięki nim z jego uroków będą korzystać również następne pokolenia – mówi Felice Scoccimarro,prezes spółki Amest Otwock, działającej w branży gospodarowania odpadami.

W przeciwieństwie do nauki w szkole, dbanie o naturę nie musi być dużym wysiłkiem. Do edukacji oraz pracy biurowej wykorzystuje się dużo materiałów, w szczególności wykonanych z papieru – np. książki, i notatniki oraz artykuły piśmiennicze. Dlatego ważne jest, aby nie marnować tego cennego materiału. W tym celu należy zapełniać całą powierzchnię obydwu stron kartki, oczywiście zachowując jej czytelność. Dobrym pomysłem jest też druk dwustronny, a niekiedy zmniejszenie formatu wydruku, np. z A4 do A5. Wtedy 20 stron A4zmieści się na zaledwie 5 kartkach zamiast na 10.

Jedno czy wielorazówki?                                                                                       

Posiłki przygotowane do pracy oraz szkoły często trafiają do jednorazowych opakowań, np. torebek śniadaniowych lub popularnych foliówek. Po spełnieniu swojego zadania w najlepszym wypadku lądują w koszu, skąd przebędą jeszcze długą drogę, zanim zostaną unieszkodliwione.Zamiast tego, z korzyścią dla środowiska i portfela, będzie nabycie opakowań wielokrotnego użytku.Wytrzymałe śniadaniówki i lunch boxy, choć droższe w zakupie, sprawdzą się w swojej roli całymi latami. Równie wygodne są butelki filtracyjne, dzięki którym zyskuje się wygodny dostęp do pitnej wody z kranu.

Edukacja szkolna oraz praca biurowa wiążą się z intensywną eksploatacją surowców takich jak papier i plastik, a co za tym idzie, wysoką produkcją odpadów.Zmieniając jednorazówki na opakowania wielokrotnego użytku możemy przynajmniej częściowo ograniczyć skalę ich wytwarzania. Każda zużyta kartka i butelka mniej to również mniejszy koszt dla środowiska naturalnego –zauważa Felice Scoccimarro.

Odpadów coraz więcej

Światowa produkcja odpadów stale rośnie. Eksperci, którzy przygotowali raport Banku Światowego „What a Waste 2.0: A Global Snapshot of Solid Waste Management to 2050. Urban Development” wyliczyli, że 2016 cała populacja Ziemi wygenerowała łącznie ponad 2 miliardy ton odpadów. Z szacunków wynika, że rok 2030 r. może przynieść ponad 2,5 miliarda ton, a w 2050 r. niemal 3,5 miliarda ton śmieci.Ten fakt nie jest obojętny dla środowiska naturalnego. Niestety cały czas nie wszystkie śmieci trafiają w ręce odpowiednich podmiotów, zajmujących się ich unieszkodliwianiem, np.poprzez bezpieczne składowanie czy efektywny recykling. Na porozrzucane odpadki nietrudno natrafić w miejscach publicznych, oraz na terenach zielonych – w lasach i parkach. W tych miejscach napotyka się nie tylko na pojedyncze torebki czy butelki, ale także niestety całe nielegalne wysypiska, będące ogromnym zagrożeniem dla lokalnego ekosystemu.

Koniec wakacji, początek szkoły. Sprawdź, jak dbać o środowisko podczas codziennych obowiązków Reviewed by on . Niebawem 1 września, czyli początek nowego roku szkolnego. Wypoczęci, po wakacjach spędzonych m.in. nad polskim morzem czy w górach,uczniowie i ich rodzice zmie Niebawem 1 września, czyli początek nowego roku szkolnego. Wypoczęci, po wakacjach spędzonych m.in. nad polskim morzem czy w górach,uczniowie i ich rodzice zmie Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top