piątek, 1 grudzień 2023, 00:43

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » 83 lat temu z Prowincji Pomorskiej, obecne Pomorze Zachodnie ruszyła nawała niemieckich agresorów na Polskę
83 lat temu z Prowincji Pomorskiej, obecne Pomorze Zachodnie ruszyła nawała niemieckich agresorów na Polskę

83 lat temu z Prowincji Pomorskiej, obecne Pomorze Zachodnie ruszyła nawała niemieckich agresorów na Polskę

czwartek, 01 września 2022, 19:58 Kategoria: edukacja, historia, POWIAT, REGION, społeczeństwo

Niemiecki pancernik SMS Schleswig-Holstein 24. sierpnia 1939 roku o godz. 11:00 wypłynął ze Świnoujścia, i skierował się do Gdańska, i na wysokości Ustki spotkał się z niemieckimi trałowcami i przyjął na pokład Kompanię Szturmową „Kriegsmarine” by 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 zaatakować Westerplatte. Z Bornego Sulinowa (Groß Born) 1 września 1939 roku o godz. 4:45, jednostki sformowanego w Gross Born XIX Korpusu gen. Heinza Guderiana ruszyły na Polskę. Natomiast z Dziwnowa samoloty i wodnosamoloty wyleciały w kierunku Pucka, Gdyni i Helu.

Przypominając te historyczne, ale tragiczne wydarzenia Starosta Kamieński i Burmistrz Gminy Kamień Pomorski zorganizowali na Cmentarzu Wojennym w Kamieniu Pomorskim obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpoczęła Polowa Msza św. w intencji Ojczyzny, którą sprawował ks. kanonik Dariusz Żarkowski. Po Mszy świętej delegacje samorządów, powiatowego i gminnych, służb mundurowych, organizacji zawodowych i społecznych oraz szkół złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości rocznicowej towarzyszyła Kompania Honorowa Garnizonu Wojska Polskiego w Dziwnowie.

Kiedy we wczesnych godzinach rannych – około godziny 3.00 1. września 1939 roku do lotów bojowych z dziwnowskiego lotniska startowały samoloty, a wodnosamoloty i latające łodzie z Jeziora Wrzosowskiego uzbrojone w bomby i torpedy by atakować między innymi polską bazę wodnosamolotów w Zatoce Puckiej, Hel, Oksywie oraz polską flotę na Bałtyku by rozpocząć drugą wojnę światową, nikt nie był w stanie przewidzieć jej konsekwencji. Szczególnie zaś tego, że po prawie pięciuset letniej nieobecności na ziemie te powrócą Słowianie, a Niemcy zgodnie z umowami poczdamskimi zostaną wysiedleni za Odrę. Dzisiaj mieszkamy tu, my Polacy skąd 1. września 1939 roku wróg napadł na II Rzeczpospolitą. Ale to już jest inna historia.

mzk
fot. Marek Dybionka

 

 

83 lat temu z Prowincji Pomorskiej, obecne Pomorze Zachodnie ruszyła nawała niemieckich agresorów na Polskę Reviewed by on . Niemiecki pancernik SMS Schleswig-Holstein 24. sierpnia 1939 roku o godz. 11:00 wypłynął ze Świnoujścia, i skierował się do Gdańska, i na wysokości Ustki spotka Niemiecki pancernik SMS Schleswig-Holstein 24. sierpnia 1939 roku o godz. 11:00 wypłynął ze Świnoujścia, i skierował się do Gdańska, i na wysokości Ustki spotka Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top