czwartek, 30 listopad 2023, 08:39

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2012 w Kamieniu Pomorskim
Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2012 w Kamieniu Pomorskim

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2012 w Kamieniu Pomorskim

środa, 07 września 2022, 20:35 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski, historia, kultura i sztuka, POWIAT, REGION, społeczeństwo

Wrzesień to od dwunastu już lat czas Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum. W tym roku będą u nas trwały od 10 do 21 września. Wydarzenia odbywające się w ich ramach będą miały miejsce w naszej głównej siedzibie przy ul. Adama Mickiewicza 34, a wstęp na nie będzie bezpłatny.
Tegoroczny program Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w MHZK jest następujący:

10 września (sobota), godz. 16.00
Prelekcja „>>Odprusaczanie miasta<< i wspólne dziedzictwo”, której tematem będzie adaptacja poniemieckiego mienia w Kamieniu Pomorskim przez polskich mieszkańców po II wojnie światowej.

18 września (niedziela), godz. 11.00
Otwarcie wystawy „Z Syberii do Monte Cassino”
Wystawa będzie prezentowała losy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego Polskich Sił Zbrojnych przez pryzmat por. Stanisława Krudosa (1912-2006) Sybiraka i żołnierza Armii Andersa. Znajdą się na niej pamiątki po nim i przedmioty związane z 2. Korpusem ze zbiorów jego syna – Henryka Krudosa – prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szczecinie. Na wystawie pokazani zostaną także Andersowcy, którzy po wojnie osiedlili się w Kamieniu Pomorskim.

21 września (środa), godz. 17.00
Prelekcja „O Cmentarzu Komunalnym w Kamieniu Pomorskim”
Tematem prelekcji staną się dzieje obecnej kamieńskiej nekropolii, której początki sięgają lat 90. XIX w., gdy na obszarze pomiędzy szosą gryficką a drogą prowadzącą do Szczecina założono cmentarz, który odciążył ten zlokalizowany na wzgórzu Żalnik. Po II wojnie światowej i likwidacji poniemieckich kwater nadal pełni swą funkcję stając się miejscem wiecznego spoczynku polskich mieszkańców miasta.

W tym roku w organizację Dni Dziedzictwa w Kamieniu Pomorskim włączyła się również Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Ottona. W piątek, 9 września o godz. 18:00, po katedrze kamieńskiej oprowadzał będzie architekt Krzysztof Tymbarski z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, godzinę później zaś odbędzie się koncert organowo-wokalny w wykonaniu doskonale znanego w naszym mieście muzycznego małżeństwa – Małgorzaty i Mariusza Stankiewiczów.

Serdecznie zapraszamy!

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa 2012 w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . Wrzesień to od dwunastu już lat czas Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum. W tym roku będą u nas trwały od 10 do 21 września. Wydarzenia odbywają Wrzesień to od dwunastu już lat czas Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w naszym Muzeum. W tym roku będą u nas trwały od 10 do 21 września. Wydarzenia odbywają Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top