środa, 1 luty 2023, 17:42

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim
Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim

Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim

wtorek, 29 listopada 2022, 18:31 Kategoria: historia, społeczeństwo

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej „Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim” oraz wykład pod tym samym tytułem, który wygłosi Pani Agata Michalska – starszy kustosz z Sekcji Starych Druków Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Otwarcie wystawy i wykład odbędą się w ten piątek, 2 grudnia br., o godzinie 16.00, w głównym budynku MHZK przy ul. Adama Mickiewicza 34.
Wystawa i wykład wiążą się z konserwacją woluminu, który zobaczymy w Muzeum, zawierającego dwa współrówne dzieła w języku łacińskim wydrukowane w XV w. Pierwsze to „Mammotrectus super Bibliam” Joannesa Marchesinusa wydane około 1482 r. w Bazylei, drugie zaś to wydrukowane z Norymberdze w maju 1480 r. „Confessionale” Bartholomaeusa de Chaimisa.
Wolumin znajdował się w księgozbiorze kamieńskiej katedry. Jego konserwacja, którą przeprowadzono w bieżącym roku obejmowała „zabiegi nad kartami w bloku oraz rekonstrukcję oprawy z zachowaniem wszystkich oryginalnych piętnastowiecznych elementów”. Zadanie to zostało sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

(MHZK)

Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej „Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim” oraz wykład pod t Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej „Inkunabuły z dawnej biblioteki katedralnej w Kamieniu Pomorskim” oraz wykład pod t Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top