niedziela, 1 październik 2023, 16:32

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Niebezpieczne produkty w przesyłkach i paczkach spoza Unii Europejskiej
Niebezpieczne produkty w przesyłkach i paczkach spoza Unii Europejskiej

Niebezpieczne produkty w przesyłkach i paczkach spoza Unii Europejskiej

czwartek, 22 grudnia 2022, 18:52 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION
 • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)  zatrzymuje podrabiane i niebezpieczne towary w przesyłkach pocztowych i paczkach spoza Unii Europejskiej (UE).
 • Wśród niebezpiecznych produktów dominują preparaty i sprzęt wykorzystywane w kosmetologii i medycynie estetycznej.
 • Przypominamy, że mogą one być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej regularnie kontrolują przesyłki przychodzące do mieszkańców z Zachodniopomorskiego. Sprawdzamy je pod kątem sprowadzania niedozwolonych produktów, pseudoleków, produktów podrobionych i niebezpiecznych. Weryfikujemy też deklarowaną wartość przesyłki i ewentualnie decydujemy o konieczność zapłacenia cła i podatku VAT od sprowadzanych produktów.

Niebezpieczne produkty z branży medyczno-kosmetycznej

Coraz częściej zatrzymujemy produkty i sprzęt wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej – kartridże do tatuażu, ampułkostrzykawki np. z kwasem hialuronowym, czy lidokainą oraz narzędzia wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej.

W 2022 zachodniopomorska KAS zatrzymała np. prawie 7 tys. katridży do makijażu permanentnego (sprowadzonych głównie z Chin), które nie posiadały stosownego oznakowania (nazwa i adres producenta oraz importera). Najczęściej nie posiadają one informacji na temat rodzaju materiału/substancji, z których zostały wykonane, informacji o sposobie użytkowania, o sposobie postępowania z produktem zużytym, informacji, że jest to produkt jednorazowego użytku oraz, że produkt został poddany sterylizacji. Brak takich  informacji i ostrzeżeń może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia.

Od stycznia zatrzymaliśmy tysiące produktów i sprzętu wykorzystywanych właśnie w kosmetologii i medycynie estetycznej:

 • kartridże do makijażu permanentnego – 6970 szt
 • peny do makijażu permanentnego – 5 szt.
 • urządzenie do makijażu – 10 szt.
 • jednorazowe igły z rurką do tatuażu 46.000 szt.
 • różnego rodzaju ampułki wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej (hialuronidaza, ampułkostrzykawki z kwasem hialuronowym i lidokainą, z botuliną) – głównie sprowadzane z Korei Płd. – 200 szt.
 • piny z tworzywa sztucznego do mezoterapii igłowej – 50 szt.
 • maszynki do tatuowania – 2 szt.

Niebezpieczne szczoteczki do zębów i zegarki dla dzieci

Niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia może stanowić także niezgodny z normami UE sprzęt elektroniczny. KAS na bieżąco eliminuje takie wyroby z rynku, często we współpracy z UOKiK i Inspekcją Handlową.

W 2022 r. zachodniopomorska KAS zatrzymała:

 • silikonowe szczoteczki do zębów dla dzieci – 100 szt.
 • zegarki elektroniczne dla dzieci – 605 szt.
 • koce termiczne ratunkowe –  4.450 szt.

W niektórych sytuacjach po uzgodnieniu z Inspekcją Handlową lub Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wzywamy producenta/importera do uzupełnienia braków, np. brakujących instrukcji. W większości sytuacji towary nie zostają dopuszczone do obrotu. W takiej sytuacji albo wracają do nadawcy, albo podlegają zniszczeniu.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Niebezpieczne produkty w przesyłkach i paczkach spoza Unii Europejskiej Reviewed by on . Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)  zatrzymuje podrabiane i niebezpieczne towary w przesyłkach pocztowych i paczkach spoza Unii Europejskiej (UE). Wśród niebe Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)  zatrzymuje podrabiane i niebezpieczne towary w przesyłkach pocztowych i paczkach spoza Unii Europejskiej (UE). Wśród niebe Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top