niedziela, 1 październik 2023, 18:24

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Pseudoleki w przesyłkach spoza Unii Europejskiej
Pseudoleki w przesyłkach spoza Unii Europejskiej

Pseudoleki w przesyłkach spoza Unii Europejskiej

czwartek, 22 grudnia 2022, 17:57 Kategoria: kronika zdarzeń, REGION, zdrowie
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)  zatrzymuje „pseudoleki” w przesyłkach pocztowych spoza Unii Europejskiej (UE).
  • Zatrzymaliśmy ponad 8,5 tys. tabletek i prawie 4 kg sterydów w Zachodniopomorskiem.
  • Preparaty viagropodobne, cudowne leki na odchudzanie, sterydy – to najczęściej sprowadzane preparaty.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego przy Poczcie Polskiej regularnie kontrolują przesyłki przychodzące do mieszkańców z Zachodniopomorskiego. Sprawdzamy je pod kątem sprowadzania niedozwolonych produktów, pseudoleków, produktów podrobionych i niebezpiecznych. Weryfikujemy też deklarowaną wartość przesyłki i ewentualnie decydujemy o konieczność zapłacenia cła i podatku VAT od sprowadzanych produktów.

Pseudoleki w przesyłkach pocztowych

Od stycznia zatrzymaliśmy łącznie ponad 8,5 tys. różnych tabletek i prawie 4 kg sterydów. Ostatni rok pokazuje, że wśród pseudoleków sprowadzanych spoza UE dominują leki na potencję (2.610 tabletek) oraz przeciwpasożytnicze i owadobójcze (2.164 tabletki). Na początku roku sprowadzana była jeszcze Amantadyna i preparaty z jej zawartością. Wśród tych paraleków znajdują się też leki na serce, układ oddechowy, wspierające metabolizm, antydepresanty i preparaty przeciwinfekcyjne.

Niektórzy sprowadzają po kilka tabletek, inni preferują robienie większych zapasów. Najmniejsza liczba tabletek w przesyłce to 4 tabletki przeciwpasożytnicze, a największa 695 tabletek leków przeciwpasożytniczych. Leki najczęściej produkowane są w Indiach, ale sprowadzane są z Indii, Chin, Mołdawii, Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zgoda na przywóz leków

Leków nie możemy sprowadzać z zagranicy bez zgody Prezesa Urzędu Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dozwolony jest tylko osobisty przywóz z zagranicy do 5 najmniejszych opakowań leku stosowanego na własny użytek.

Groźne pseudoleki

Przypominamy, że tego typu preparaty nie gwarantują swojej skuteczności, a mogą być bardzo ryzykowne dla naszego zdrowia lub życia. Nie znamy substancji, których użyto do ich produkcji, a które mogą być bardzo szkodliwe. Nie znamy warunków sanitarnych, w których je produkowano. Nie mamy też pewności w jakich warunkach były przechowywane, a tylko odpowiednie przechowywanie leków gwarantuje, że nie straciły one swoich właściwości.

Fałszywe leki i podróbki – jak nie dać się oszukać?

Problem z podróbkami leków jest powszechny i bardzo poważny – z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że nawet co setny lek na polskim rynku jest podrobiony. Kupujesz leki na receptę, wyroby medyczne, suplementy lub kosmetyki? Nie daj się oszukać! Pamiętaj:

  • kupuj leki tylko ze sprawdzonego źródła,
  • jeśli leki zamawiasz w Internecie, to z hurtowni powinny trafić od razu do apteki,  bez pośredników.

 

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Pseudoleki w przesyłkach spoza Unii Europejskiej Reviewed by on . Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)  zatrzymuje „pseudoleki” w przesyłkach pocztowych spoza Unii Europejskiej (UE). Zatrzymaliśmy ponad 8,5 tys. tabletek i pra Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)  zatrzymuje „pseudoleki” w przesyłkach pocztowych spoza Unii Europejskiej (UE). Zatrzymaliśmy ponad 8,5 tys. tabletek i pra Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top