niedziela, 1 październik 2023, 16:22

Strona główna » REGION » Objawienie Pańskie – (Kamieński Orszak Trzech Króli)
Objawienie Pańskie – (Kamieński Orszak Trzech Króli)

Objawienie Pańskie – (Kamieński Orszak Trzech Króli)

piątek, 06 stycznia 2023, 19:35 Kategoria: REGION, religia, społeczeństwo

Święto Trzech Króli obchodzimy 6. stycznia. Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Dość nowym zwyczajem w Polsce są Orszaki Trzech Króli. Parada Trzech Króli to  wydarzenie, organizowane w wielu miejscowościach na terenie kraju jak i naszego regionu. Mieszkańcy miast, miasteczek maszerują w barwnych korowodach śpiewając kolędy, idąc za bohaterami tego wydarzenia: królami Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. W ramach Święta Trzech Króli odbywają się także jasełka, koncerty kolęd.

Święto Trzech Króli – zwyczaje i obchody

Zwyczaje święta Trzech Króli zaczęły się pojawiać na przełomie XV i XVI wieku. Popularne wówczas stało się święcenia złota i kadzidła, którym była żywica z jałowca. Okadzane nim były potem domy i obejścia, co miało zabezpieczać przed chorobami i nieszczęściami. Podobnie działać miało dotykanie poświęconym złotem.

Zwyczaj pisania kredą na drzwiach wejściowych

W XVIII wieku popularny stawał się zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach pisano litery: C+M+B (lub K+M+B) oraz datę bieżącego roku. Co ważne, litery te są skrótem od łacińskiego życzenia „Christus Mansionem Benedicat”, oznaczającego „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”, nie od imion mędrców (Kacper, Melchior i Baltazar), jak mylnie niektórzy sądzą. Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego, czyli święta upamiętniającego objawienie się Boga człowiekowi. Biblijne opisy nie mówią o tym, ilu mędrców przybyło, ani nie podają ich imion. Tradycyjnie od średniowiecza w zachodnim chrześcijaństwie nazywani są imionami Kacper, Melchior i Baltazar.

Objawienie Pańskie – (Kamieński Orszak Trzech Króli) Reviewed by on . Święto Trzech Króli obchodzimy 6. stycznia. Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi Święto Trzech Króli obchodzimy 6. stycznia. Jest to święto chrześcijańskie związane z trzema mędrcami, którzy wędrowali do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top