piątek, 9 czerwiec 2023, 00:47

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » 15 lutego rozpoczyna się termin składania zeznań podatkowych za 2022 rok
15 lutego rozpoczyna się termin składania zeznań podatkowych za 2022 rok

15 lutego rozpoczyna się termin składania zeznań podatkowych za 2022 rok

czwartek, 19 stycznia 2023, 16:45 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo
  • Zachęcamy do składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej. Dlaczego? Jest szybko, sprawnie i łatwo.
    Po raz kolejny to urząd skarbowy przygotuje dla nas wypełnione zeznanie.
  • Dla podatników przesyłających rozliczenie drogą elektroniczną skrócono też okres oczekiwania na zwrot podatku – z 90 do 45 dni.
  • Ustawowy termin składania zeznań za 2022 r. zaczyna biec
    15 lutego 2023 r.

W tym roku zeznania podatkowe PIT-36 oraz PIT-37 będziemy składać od 15 lutego do 2 maja. Jeżeli jednak podatnik złoży roczny PIT za 2022 r. przed 15 lutego 2023 r., urząd skarbowy i tak uzna jego złożenie na dzień 15 lutego 2023 r., co jest równoznaczne z rozpoczęciem terminu oczekiwania na zwrot podatku.

Co ważne, rozliczając podatek za 2022 r., złożymy tylko jedno roczne zeznanie podatkowe, z uwzględnieniem aktualnie obowiązujących zasad i parametrów.

Urząd skarbowy przygotuje zeznania podatkowe dla podatników. Określone dochody rozliczy program Twój e-PIT. Zeznanie PIT-37 niezmienione przez podatnika zostanie automatycznie zaakceptowane przez system 2 maja 2023 r. Zatem w tym przypadku złożenie PIT-37 nie będzie wymagało żadnej aktywności podatnika.

Podatnicy – tak jak w latach ubiegłych – będą mogli rozliczyć się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Z uwagi na bardzo gwałtowny napływ ludności z Ukrainy, Ministerstwo Finansów projektuje także wsparcie w języku ukraińskim. W usłudze będzie wprowadzony również nowy formularz informacji PIT-DZ, czyli nowe zwolnienie dla Rodzin 4+.

Złożenie zeznania w formie elektronicznej zmniejsza ryzyko popełnienia błędu – to urząd skarbowy przygotuje nam wypełnione zeznanie. Szybszy jest też czas jego złożenia (wystarczy jedynie zaakceptować) i rozliczenia w systemie. Dodatkowo, w celu zachęcenia podatników do korzystania z elektronicznej formy składania zeznań rocznych, skrócono okres oczekiwania na zwrot podatku – z 90 do 45 dni (dla podatników przesyłających rozliczenie drogą elektroniczną).

***

PIT-37 to formularz, na którym rozliczenia podatkowego dokonują osoby uzyskujące przychody z umów cywilnoprawnych lub z umowy o pracę. Z kolei PIT-36 to formularz dla osób, które uzyskują przychody z działalności gospodarczej i które rozliczają się według skali podatkowej.

Maciej Koniuszewski

Izba Administracji Skarbowej

w Szczecinie

15 lutego rozpoczyna się termin składania zeznań podatkowych za 2022 rok Reviewed by on . Zachęcamy do składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej. Dlaczego? Jest szybko, sprawnie i łatwo. Po raz kolejny to urząd skarbowy przygotuje dla nas Zachęcamy do składania zeznań podatkowych w formie elektronicznej. Dlaczego? Jest szybko, sprawnie i łatwo. Po raz kolejny to urząd skarbowy przygotuje dla nas Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top