sobota, 25 marzec 2023, 08:31

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Wspólnie ugotowaliśmy barszcz ukraiński” – rodzinne warsztaty kulinarne w Wapnicy
„Wspólnie ugotowaliśmy barszcz ukraiński” – rodzinne warsztaty kulinarne w Wapnicy

„Wspólnie ugotowaliśmy barszcz ukraiński” – rodzinne warsztaty kulinarne w Wapnicy

wtorek, 14 lutego 2023, 14:19 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka, społeczeństwo

10 lutego 2023 w „Wiklinie” w Wapnicy odbyły się pierwsze rodzinne warsztaty kulinarne „Wspólnie gotujemy barszcz ukraiński” w ramach projektu „Jedzenie zbliża ludzi – rodzinne warsztaty kulinarne”

Na integracyjne gotowanie pysznej ukraińskiej zupy zaprosili: Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”, Koło Gospodyń Wiejskich „Wiklina” w Wapnicy, międzyzdrojscy bibliotekarze, społeczność ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy oraz wolontariusze zaangażowani w organizację cyklu warsztatów.

Celem projektu jest m.in. wsparcie i promowanie inicjatyw mieszkańców oraz wzmacnianie integracji lokalnej z uchodźcami z Ukrainy. Podczas warsztatów pokazaliśmy, że wspólne przygotowywanie posiłków pomaga w budowaniu dobrych relacji międzyludzkich, zacieśnia więzi i ułatwia wpajanie najmłodszym odpowiednich nawyków żywieniowych.

Gotowanie ukraińskiego barszczu zaczęło się dzień wcześniej od przygotowania mięsnego wywaru. Wspólne krojenie,gotowanie, podsmażanie warzyw było doskonałą okazją, by wypróbować nową, zakupioną również w ramach projektu, kuchenkę z piekarnikiem. Jednak najważniejsze były śmiechy i niekończące się rozmowy uczestników przy stole.Wspólne gotowanie, biesiadowanie zamieniło się w ciekawą lekcję kulinarną dla całych rodzin, o co zadbały panie: Natalia Radobenko oraz Oksana Torous.

Pod okiem pań z Ukrainy uczestnicy warsztatów przygotowali zupę według ukraińskiej receptury oraz wysłuchali opowieści o historii barszczu, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1584 roku. Wszyscy, z dużym zaciekawieniem, słuchali Natalii i jej wykładu o sporze o barszcz między Rosją a Ukrainą.

Ostatecznie, na wniosek Ministerstwa Kultury Ukrainy, barszcz ukraiński został wpisany na światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony i tym samym od 1 lipca 2022 roku stał się narodową potrawą Ukrainy. Podczas degustacji wspólnie ugotowanego barszczu można było spróbować ukraińskich „pampuchów”, które specjalnie na warsztaty przygotowała Natalia.

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach projektu „Jedzenie zbliża ludzi – rodzinne warsztaty kulinarne”, tym razembędą to zajęcia pt. „Niemarnujemy żywności! – młodzieżowe sałatki i zdrowe przekąski”, które odbędą się w piątek 3 marca 2023 o godz. 17:00 w Wiklinie w Wapnicy.

Projekt realizowany jest w ramach „Programu Społecznik 2022-2024”. Program został zainicjowany przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Pomysłodawcą projektu jest Andżelika Gałecka, Dyrektor międzyzdrojskiej biblioteki oraz członek Międzyzdrojskiego Stowarzyszenia „Rodzina”.

@PomorzeZachodnie @PomorzeZachodnieNews #PomorzeZachodnie#ProgramSpołecznik#społecznik#KARR

 

„Wspólnie ugotowaliśmy barszcz ukraiński” – rodzinne warsztaty kulinarne w Wapnicy Reviewed by on . 10 lutego 2023 w „Wiklinie” w Wapnicy odbyły się pierwsze rodzinne warsztaty kulinarne „Wspólnie gotujemy barszcz ukraiński” w ramach projektu "Jedzenie zbliża 10 lutego 2023 w „Wiklinie” w Wapnicy odbyły się pierwsze rodzinne warsztaty kulinarne „Wspólnie gotujemy barszcz ukraiński” w ramach projektu "Jedzenie zbliża Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top