poniedziałek, 2 październik 2023, 05:49

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » 23 podejrzanych w „karuzeli podatkowej”
23 podejrzanych w „karuzeli podatkowej”

23 podejrzanych w „karuzeli podatkowej”

wtorek, 07 marca 2023, 19:40 Kategoria: gospodarka, kronika zdarzeń, REGION
  • Kolejne działania przeprowadzone przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), CBŚP i zachodniopomorski pion Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej doprowadziły do zatrzymania 23 podejrzanych w karuzeli podatkowej.
  • Śledztwo dotyczy działalności czterech zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przestępczością podatkową.
  • Śledczy zabezpieczyli majątek (nieruchomości, pojazdy i i gotówkę ) na kwotę ponad 4,2 mln zł.
  • W sprawie występuje już blisko 300 podejrzanych, a wartość wystawionych faktur przez grupy przestępcze to blisko 1,5 mld zł.

Funkcjonariusze celno-skarbowi z zachodniopomorskiej i śląskiej KAS wspólnie z policjantami z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 23 osoby do śledztwa dotyczącego karuzeli podatkowej. Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie,

Prawie 140 funkcjonariuszy prowadziło jednoczesne czynności na terenie województw: dolnośląskiego,  łódzkiego, mazowieckiego, oraz śląskiego. Mundurowi przeszukali miejsca zamieszkania oraz nieruchomości użytkowane przez podejrzanych, Zatrzymaliśmy dokumentację i sprzęt elektroniczny. Zabezpieczone rzeczy będą teraz analizowane przez śledczych pod kątem dowodowym.

Podejrzanych doprowadzono do Zachodniopomorskiego Wydziału Prokuratury Krajowej.  15 osobom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczyły m.in. oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, jak również prania pieniędzy. Czyny zarzucone niektórym podejrzanym zagrożone są karą nawet 25 lat pozbawienia wolności. Śledczy zabezpieczyli także majątek na łączną kwotę ponad 4,2 mln zł w postaci nieruchomości, pojazdów i gotówki. Na wniosek prokuratora 4 osoby zostały tymczasowo aresztowane przez sąd.

Od 2018 roku prowadzone jest śledztwo przez policjantów szczecińskiego CBŚP, dotyczące czterech zorganizowanych grup przestępczych działających w okresie od 2017 do 2022 roku głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach i w innych miejscowościach na terenie Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grup przestępczych zajmowali się przestępstwami karnymi i karnoskarbowymi związanymi z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT przez podmioty, które w strukturze grup pełniły rolę „znikających podatników” oraz „buforów”. „Puste” faktury VAT, za pośrednictwem rozbudowanej sieci „buforów”, przekazywane były ostatecznym odbiorcom, którzy w sposób sprzeczny z prawem obniżali koszty działalności swoich firm. Na obecnym etapie śledztwa ustalono, iż grupy przestępcze wprowadziły do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na kwotę ponad 130 mln zł.

Obecnie w śledztwie występuje blisko 300 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie ponad tysiąc zarzutów, w tym prawie 200 osób usłyszało zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Śledczy przejęli mienie należące do podejrzanych warte ponad 45 mln zł. Decyzją prokuratora część zabezpieczonego towaru wartego ponad 3 mln zł przekazano szczecińskim szpitalom i Policji. Śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy.

Małgorzata Brzoza                                            

Rzeczniczka prasowa

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

 

 

23 podejrzanych w „karuzeli podatkowej” Reviewed by on . Kolejne działania przeprowadzone przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), CBŚP i zachodniopomorski pion Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej do Kolejne działania przeprowadzone przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), CBŚP i zachodniopomorski pion Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej do Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top