czwartek, 30 listopad 2023, 09:24

Strona główna » przyroda » Czy drop zwyczajny może być nadzwyczajny?
Czy drop zwyczajny może być nadzwyczajny?

Czy drop zwyczajny może być nadzwyczajny?

niedziela, 23 kwietnia 2023, 16:30 Kategoria: przyroda, REGION
  • Pióra ptaka objętego ścisłą ochroną w przesyłce z Chin.
  • Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem.

Kontrola przesyłek pocztowych i kurierskich potrafi być zaskakująca. Tym razem funkcjonariusze pełniący służbę w Oddziale Celnym w Szczecinie Miejsce Wyznaczone Poczta Polska skontrolowali przesyłkę z Chin. Na deklaracji przesyłki nadawca wpisał wartość 1 USD. Skorzystaliśmy z prześwietlania RTG, które pokazało, że w przesyłce znajduje się 5 szt. piór ptasich. Koordynatorka ds. CITES* (ochrona roślin i zwierząt objętych ścisłą ochroną i zagrożonych wyginięciem) zidentyfikowała je jako pióra dropa zwyczajnego (otis tarda).

Drop zwyczajny jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną (jest wymieniony w załączniku 1 do rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt). Przesyłka trafiła teraz do Magazynu Depozytowego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS). Dalszym postępowaniem zajmie się komórka  dochodzeniowo śledcza ZUCS.

Przypominamy, że przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.

* Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również – od miejsca jej podpisania w 1973 r. – Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a ratyfikowała ją w 1989 r.

Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce. Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Czy drop zwyczajny może być nadzwyczajny? Reviewed by on . Pióra ptaka objętego ścisłą ochroną w przesyłce z Chin. Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich prz Pióra ptaka objętego ścisłą ochroną w przesyłce z Chin. Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich prz Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top