piątek, 1 grudzień 2023, 02:10

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Rozmowa z Dyrektorką IAS w Szczecinie o akcji PIT
Rozmowa z Dyrektorką IAS w Szczecinie o akcji PIT

Rozmowa z Dyrektorką IAS w Szczecinie o akcji PIT

wtorek, 25 kwietnia 2023, 19:01 Kategoria: gospodarka, REGION, społeczeństwo

3 pytania o tegoroczną akcję PIT do Justyny Szmiłyk, Dyrektorki Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie

  1. Czy tegoroczna akcja PIT różni się od poprzednich?

Jeśli widzimy różnicę to chyba w chętniejszym korzystaniu z elektronicznych form zeznań, które udostępnia Krajowa Administracja Skarbowa. Do dzisiaj już 92 proc. wszystkich zeznań składamy tą drogą. Większość podatników zna już jedną z zalet tej formy rozliczenia swoich podatków – czyli skrócony o połowę termin zwrotu, dlatego na początku akcji wpłynęło więcej zeznań podatkowych. Już ze wstępnych danych widać, że będziemy mieli rekordową liczbę e-PIT i rekordową kwotę zwrotów.

Dotychczas zwróciliśmy już 686 mln zł dla 367 tys. podatników. Zwroty realizujemy średnio w 2 tygodnie, oczywiście pod warunkiem złożenia swojego PIT-a drogą elektroniczną.

  1. Z jakich nowych preferencji mogą w tym roku skorzystać podatnicy?

Rekordowe zwroty wynikają chociażby ze zmiany stawki podatkowej z 17 proc. na 12 proc., która miała miejsce w połowie ubiegłego roku. Kolejne korzystne zmiany, które dotyczą naszych podatków to podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł.

Widzimy też, że podatnicy korzystają z innych preferencji skierowanych chociażby do pracujących seniorów i rodzin wielodzietnych, a które mają wpływ na to jaki podatek płacimy od zarabianych przez nich pieniędzy. Oni nie płacą żadnego podatku do kwoty ponad 85,5 tys. zł. W Zachodniopomorskiem złożono już ponad 4,3 tys. zeznań pracujących seniorów a  17546  podatników skorzystało z ulgi 4+, czyli dla rodzin z czwórką dzieci.

Podatnicy mogą skorzystać też z nowej ulgi na zabytki, która pozwala odliczyć znaczne kwoty poniesione np. na remont takiego obiektu od dochodu i zmniejszyć płacony podatek. Chętnie też korzystają z możliwości odliczenia składek płaconych z tytułu bycia członkiem związków zawodowych.

Zwiększeniu uległa kwota, którą podatnicy mogą przekazywać na organizacje pożytku publicznego. W tym roku jest to już 1,5 proc. naszego podatku. Warto z tej możliwości skorzystać. Dotychczas nasi podatnicy zadeklarowali już ponad 36 mln zł. w ramach tej możliwości.

Na zmianach korzystają również młode małżeństwa, jeśli małżonkowie chcą rozliczyć się wspólnie. Wynika to ze zmiany w przepisach, która umożliwiła wspólne rozliczenie za cały rok podatkowy dla, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego. Znacznie zwiększył się też limit zarobków uczących się i studiujących dzieci, który nie pozbawia rodziców ulg i preferencji. Obecnie to już ponad 16 tys. zł.

Pozytywne rozwiązania wprowadzono też w podatku zryczałtowanym. Mam na myśli obniżenie stawek podatku dla usług niematerialnych z 17 proc. do 15 proc., dla usług medycznych z 15 proc. do 14 proc., a dla wybranych usług IT z 15 proc. do 12 proc., a także o podniesienie limitu przychodów, do którego przedsiębiorca może korzystać z tego podatku z 250 tys. euro do 2 mln euro.

Liczba podatników, którzy w ubiegłym roku płacili podatek w drugim progu podatkowym, czyli 32 proc. spadła o ponad połowę. To pozytywny efekt podniesienia progu podatkowego z 85,5 tys. zł. do 120 tys. zł.

  1. Jakie inne udogodnienia oferują urzędy skarbowe?

Chyba największym ułatwieniem w zakresie rozliczenia podatkowego są zeznania elektroniczne, które automatycznie uzupełniliśmy danymi od płatników. Tu znajdziemy już przez nas wypełniony najczęstszy formularz, czyli PIT-37, ale też PIT-38, czyli zeznanie w przypadku uzyskania np. dochodów z giełdy. W tych przypadkach podatnicy nie muszą już nic robić, ostatniego dnia akcji zeznanie zostanie uznane za złożone. Jednak jeśli chcą skorzystać z ulg i preferencji, to muzą je samodzielnie uzupełnić o te dane. Na koncie podatnika w e-usłudze Twój Urząd Skarbowy każdy znajdzie swoje zeznanie oraz informacje dotyczące zwrotu podatku. Warto dodać, że w kwestii rozliczeń rocznych urzędy skarbowe nie kontaktują się z podatnikami mailowo, czy też sms-ami. Wszelkie tego typu maile, sms-y są próbą wyłudzenia danych, dlatego ostrzegamy przed otwieraniem zamieszczonych w nich linków.

Automatycznie sprawdzamy, czy rozliczenie PIT za ubiegły rok ze zlikwidowaną ulgą dla klasy średniej jest dla podatników korzystniejsze niż na zasadach wskazanych w programie Niskie Podatki. Jeśli występuje różnica podatnik otrzymuje od nas informację i zwrot. Dotychczas zrealizowaliśmy już 5,9 tys. takich zwrotów. Na konta podatników wróciło dodatkowo prawie 3,4 mln zł. Każdy może sprawdzić czy przysługuje mu hipotetyczny podatek korzystając naszego kalkulatora.

Dla podatników, którzy będą w urzędzie skarbowym i będą musieli dopłacić podatek, oferujemy możliwość zapłacenia go kartą, a nawet BLIKiem.

Jeśli podatnicy mają pytania mogą umówić wizytę w urzędzie skarbowym bądź zadzwonić na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej pod numer 0 801 050 055 (z numeru stacjonarnego) lub (22) 330 0330 (z telefonu komórkowego).

Małgorzata Brzoza
Rzecznik Prasowy
Kierująca Wieloosobowym Stanowiskiem Komunikacji
Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

 

 

 

Rozmowa z Dyrektorką IAS w Szczecinie o akcji PIT Reviewed by on . 3 pytania o tegoroczną akcję PIT do Justyny Szmiłyk, Dyrektorki Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Czy tegoroczna akcja PIT różni się od poprzednich? Jeś 3 pytania o tegoroczną akcję PIT do Justyny Szmiłyk, Dyrektorki Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie Czy tegoroczna akcja PIT różni się od poprzednich? Jeś Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top