wtorek, 6 czerwiec 2023, 12:26

Strona główna » WYDARZENIA » historia » Kamieńskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Kamieńskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Kamieńskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

środa, 03 maja 2023, 23:16 Kategoria: historia, REGION, religia, społeczeństwo

Dziś, 3 maja, przypada 232. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Właściwie była to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja.

Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Kamieńskie uroczystości rozpoczęła uroczysta msza św. sprawowana w intencji Ojczyzny. Następnie przeniesiono się na dziedziniec Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica, gdzie po występie artystycznym młodzieży szkolnej liczne delegacje, w tym: władz lokalnych oraz sąsiednich gmin a także służb mundurowych oraz szkół, złożyły pod pomnikiem ks. Stanisława Staszica symboliczne wiązanki kwiatów.

Dzień dzisiejszy jest również świętem kościelnym, w którym obchodzony jest kult głównej patronki Polski Najświętszej Marii Panny Królowej Polski

Kult Maryi jako szczególnej Opiekunki Królestwa i Korony Polskiej, datuje się co najmniej od lwowskich Ślubów Jana Kazimierza w 1656 r. Chociaż wiele krajów wybrało Matkę Bożą za swoją patronkę, to Polska uczyniła to w sposób najbardziej uroczysty. Dnia 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz złożył w katedrze lwowskiej przed cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej uroczyste śluby i ogłosił Maryję Królową Polski.

Odśpiewano litanię do Najświętszej Panny, a nuncjusz apostolski dodał wezwanie: `Królowo Korony Polskiej, módl się za nami`, które zgromadzeni biskupi i senatorowie trzykrotnie powtórzyli. Król przyrzekł szerzyć Jej cześć, ślubował wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić sprawiedliwość społeczną. Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r. kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królowe Polski. Święto Maryi Królowej Polski wyraża wiarę Narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Matki Bożej.

Kamieńskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Reviewed by on . Dziś, 3 maja, przypada 232. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Właściwie była to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytu Dziś, 3 maja, przypada 232. rocznica uchwalenia Konstytucji Pierwszej RP. Właściwie była to Ustawa Rządowa z dnia 3 maja. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytu Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top