poniedziałek, 25 wrzesień 2023, 04:26

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Kamień Pomorski » Organy i chór. Dziewiąta uczta muzyczna w Kamieniu Pomorskim
Organy i chór. Dziewiąta uczta muzyczna w Kamieniu Pomorskim

Organy i chór. Dziewiąta uczta muzyczna w Kamieniu Pomorskim

czwartek, 24 sierpnia 2023, 19:00 Kategoria: Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, POWIAT, społeczeństwo

Piątkowy wieczór upłynął w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie pod znakiem muzyki w związku z organizowanym w tym mieście w okresie letnim, nieprzerwanie od 1965 r., Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej. Licznie zebrana w katedrze kamieńskiej publiczność usłyszała na początku dźwięki króla instrumentów za sprawą organisty młodego pokolenia Daniela Strządały, dla którego był to drugi występ w Kamieniu, gdzie zadebiutował pięć lat temu. Artysta w 2019 r. ukończył klasę organów Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach przedwcześnie zmarłego trzy lata temu prof. Witolda Zabornego.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich u czołowych krajowych wirtuozów jak również jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Gra także na klawesynie. Od ukończenia studiów pracuje jako asystent w Katedrze Organów i Muzyki Kościelnej macierzystej uczelni. Równocześnie pełni funkcję organisty w kościele św. Józefa w rodzinnym Zabrzegu (w gminie Czechowice-Dziedzice), gdzie prowadzi też chór parafialny, z którym nagrał sześć płyt. Daniel Strządała podczas swego dwuczęściowego występu zagrał kompozycje mistrzów muzyki barokowej – Charles’a Piroye („La Béatitude”), Jana Sebastiana Bacha (Preludium i fuga D-dur BWV 532) i angielskiego kompozytora Ralpha Vaughan-Williamsa („Rhosymedre” z trzech preludiów na tematy walijskich pieśni kościelnych) oraz improwizację własnego autorstwa zatytułowaną „Tryptyk” owacyjnie przyjęte przez słuchaczy.

Oprócz organów podczas piątkowego koncertu rozbrzmiewał w katedrze kamieńskiej śpiew zespołu wokalnego z Ukrainy. Ośmioosobowy zespół stanowił część Chóru Kameralnego „Sofia”, który wystąpił w Kamieniu Pomorskim po raz pierwszy w 2019 r. Chór powstał piętnaście lat temu w Kijowie. W 2011 r. wydał swoją pierwszą płytę. Brał udział w wielu międzynarodowych konkursach chóralnych dwukrotnie zwyciężając na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i dokonywał prawykonań utworów współczesnych ukraińskich kompozytorów. W 2022 r. zespół otrzymał pierwszą nagrodę oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Ave Verum” w Baden w Austrii.

Zwyciężył także w konkursie we włoskim Arezzo oraz uzyskał Grand Prix w hiszpańskim Tolosie. Kierownikiem chóru jest Oleksij Szamrycki, absolwent Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy, główny dyrygent Kameralnego Chóru Akademickiego „Chreszczatyk” oraz chórmistrz Narodowego Zespołu Muzyki Klasycznej im. Borysa Latoszyńskiego. Wokaliści, w dwóch częściach swego występu zaśpiewali utwory muzyki cerkiewnej ukraińskich kompozytorów – Mykoły Dyłeckiego, Mykoły Łeontowicza, Jewhena Stankowycza. Maksyma Berezowskiego i Łesi Dyczko za każdym razem entuzjastycznie oklaskiwani przez publiczność, która po wykonaniu ostatniego utworu owacją na stojąco zachęciła artystów do bisowania.

Następny, przedostatni już koncert tegorocznego 59. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, sfinansowany dzięki wsparciu Powiatu Kamieńskiego, odbędzie się w ten piątek, 25 sierpnia. Swój kunszt muzyczny pokażą: wirtuoz organów prof. Józef Serafin występujący w naszej katedrze od 1968 r. oraz wirtuozki – harfy – Urszula Nowakowska i fletu – Sylwia Kubiak-Dobrowolska. Z dokładnym programem koncertu można zapoznać się na festiwalowej stronie internetowej: https://festiwalorganowy-kamien.pl/repertuar/25-sierpnia.

 

Organy i chór. Dziewiąta uczta muzyczna w Kamieniu Pomorskim Reviewed by on . Piątkowy wieczór upłynął w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie pod znakiem muzyki w związku z organizowanym w tym mieście w okresie letnim, nieprzerwanie od 1965 r., Piątkowy wieczór upłynął w Kamieniu Pomorskim tradycyjnie pod znakiem muzyki w związku z organizowanym w tym mieście w okresie letnim, nieprzerwanie od 1965 r., Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top