środa, 6 grudzień 2023, 19:30

Strona główna » TWOJA GMINA » Gmina Międzyzdroje » „Lubię być Polakiem” – Spotkanie autorskie z Moniką Richardson w międzyzdrojskiej bibliotece
„Lubię być Polakiem” – Spotkanie autorskie z Moniką Richardson w międzyzdrojskiej bibliotece

„Lubię być Polakiem” – Spotkanie autorskie z Moniką Richardson w międzyzdrojskiej bibliotece

wtorek, 03 października 2023, 18:49 Kategoria: Gmina Międzyzdroje, kultura i sztuka

2 października 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Richardson, która skradła serca Polaków jako prowadząca kultowy program „Europa da się lubić”. Nasz gość rozpoczął rozmowę z moderatorem – Marcinem Michrowskim od wyznania, że lubi przyjeżdżać do Międzyzdrojów.

Często bywała na Festiwalu Gwiazd jako dziennikarka przeprowadzająca wywiady. Z uśmiechem wspominała 20-minutowy wywiad z śp. Jerzym Trelą, który był bardzo oszczędny w słowach i na większość pytań odpowiadał „tak”, „nie”, „nie wiem”. Wychowała się „pod stołem montażowym”, gdyż jej mama Barbara Trzeciak-Pietkiewicz była dziennikarką radiową, telewizyjną oraz realizatorką i scenarzystką filmów dokumentalnych. Monika wspominała początki swojej przygody z telewizją, gdy dołączyła do grona „spikerek”: Katarzyny Dowbor, Grażyny Torbickiej… Przez pierwszy rok pracy w mediach nie otrzymywała honorarium.

Prowadziła m.in. Słoneczne Lato Dwójki, potem poprosiła o swój autorski program na żywo „Kulty Popkultury”, od 2013 roku była jedną z prowadzących poranny program „Pytanie na śniadanie”. Stwierdziła, że dyżury prezenterskie nie są dla niej, ale wywiady i programy to jej żywioł. Ma dar do nauki języków obcych. Biegle mówi po francusku, języka hiszpańskiego nauczyła się w ciągu roku. Założyła szkolę językową „Richardson school”, gdzie uczy również j. polskiego obcokrajowców.

Uważa, że aby nauczyć się języka obcego trzeba zacząć myśleć w tym języku. Podkreśla, że ważna jest metodyka i indywidualne podejście do każdego ucznia. Prowadzi szkolenia z wystąpień publicznych, podczas których ważne jest „bycie tu i teraz” oraz umiejętność oddychania. W latach 2006–2008 pełniła funkcję redaktorki naczelnej miesięcznika „Zwierciadło”.

Program „Europa da się lubić” pojawił się na antenie w 2003 roku, rok przed wejściem Polski do UE. Był programem rozrywkowym, ale i edukacyjnym. Miał przybliżyć Polakom jak wygląda życie w krajach europejskich, pokazać również, że nie powinniśmy mieć kompleksów, bo już tworzymy jedną europejską rodzinę. Przez program „przewinęło się” ok.  106 ekspertów z różnych krajów wybranych w drodze castingu.

Wielu z nich program dał ogromną popularność np. Steffen Möller czy Conrado Moreno. Monika Richardson dzięki temu programowi miała okazję poznać m.in. Zbigniewa Religę, Hankę Bielicką czy Leszka Balcerowicza, gdyż byli oni gośćmi honorowymi w programie. Jest autorką kilku książek: książki z przepisami kulinarnymi, 2 autobiograficznych „Moja Europa da się lubić”, „Pożegnanie z Anglią”, zbioru wywiadów „Lubię być Polakiem”.

Dzięki pomysłowi prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza, wspólnie z Lidią Popiel zostały ambasadorkami bursztynu. Z ich podróży powstała książka „Polki na bursztynowym szlaku”. Autorka ubolewa, że nie doceniamy „złota północy”. Na pytanie czy wróciłaby do pracy w telewizji, mówi, że tylko na jej zasadach, by poprowadzić talk show, gdzie miałaby wolną rękę w doborze gości.

Uwielbia podróżować a za najlepszą terapię, by się wyciszyć uważa kreatywne gotowanie. Spotkanie z Moniką Richardson przebiegło w miłej atmosferze. Nasz gość w kuluarach odpowiadał jeszcze na wiele pytań, nawet dotyczących życia osobistego, wpisywał dedykacje do zakupionych książek.

Dziękujemy serdecznie za przybycie, jednocześnie zapraszamy na kolejne wydarzenia kulturalne w międzyzdrojskiej bibliotece: w poniedziałek 9 października o 18.00 – wykład „Afryka oczami pracownika UNICEF. Jak skutecznie pomagać?”, w środę 11 października 2023 o godz. 18.00 spotkanie autorskie z Magdaleną Kuszewską.

„Lubię być Polakiem” – Spotkanie autorskie z Moniką Richardson w międzyzdrojskiej bibliotece Reviewed by on . 2 października 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Richardson, która skradła serca Polaków jako p 2 października 2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Moniką Richardson, która skradła serca Polaków jako p Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top