środa, 6 grudzień 2023, 18:22

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Kapsułki z krwią krokodyla w przesyłce pocztowej
Kapsułki z krwią krokodyla w przesyłce pocztowej

Kapsułki z krwią krokodyla w przesyłce pocztowej

środa, 04 października 2023, 19:10 Kategoria: kronika zdarzeń, przyroda, REGION
  • Zachodniopomorska KAS zatrzymała przesyłkę z kapsułkami z krwią krokodyla.
  • Przesyłka pochodziła z Tajlandii i miała trafić do Koszalina.
  • Przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem.

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała Przesyłkę z kapsułkami z krwią krokodyla ostatnio. Przesyłkę wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej podczas kontroli paczek i przesyłek w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej w Szczecinie. Nadana była w Tajlandii i miała trafić do obywatela polskiego mieszkającego w Koszalinie. W przesyłce  znajdowało się 80 szt. kapsułek o nazwie CROCODILE BLOOD.

Funkcjonariusze wykryli towar za pomocą urządzenia RTG. Na deklaracji nadawa wpisał, że przesyłka zawiera „tabletki SFF” o niewielkiej wartości 300 THB (ok. 35 zł).

Koordynatorka ds. CITES* potwierdziła, że w obu przesyłkach znajdowały się preparat  zawierające suszoną krew krokodyla syjamskiego (Crocodylus siamensis).  Gatunek ten objęty ścisłą ochroną, wymieniony w zał. A do rozporządzenia Rady(WE) 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.

Przesyłką zajmuje się teraz  Dział Dochodzeniowo Śledczy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie. Produkty z krwi gadów są popularne w Tajlandii i wielu innych krajach Dalekiego Wschodu. Sprzedawane są tam jako suplement, który rzekomo wspomaga leczenie raka.

Przypominamy, że przewóz przez granicę żywych okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wykonanych z nich przedmiotów (bez specjalnych pozwoleń), jest przestępstwem i grozi karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, wysoką grzywną i przepadkiem okazów.

*Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem zwana jest również – od miejsca jej podpisania w 1973 r. – Konwencją Waszyngtońską (CITES). Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę i ograniczanie handlu nimi. Podpisało ją 175 państw, a Polska ratyfikowała ją w 1989 r.

Pod ochroną Konwencji CITES jest kilkadziesiąt tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są m.in. małpy, małpiatki, kapucynki, lwy, tygrysy, pumy, żbiki, a także wilki, słonie, nosorożce czy hipopotamy. Pod ochroną są także niemal wszystkie papugi, gwarki, węże, krokodyle, aligatory, wiele jaszczurek, pijawki, niektóre małże i ślimaki oraz prawie wszystkie koralowce. Według przepisów konwencji nie ma znaczenia, czy przewożone przez granicę są żywe zwierzęta, martwe osobniki, trofea myśliwskie czy np. skóry i wyroby skórzane, żywność, medykamenty, wyroby z kości słoniowej, czy rogu nosorożca. Od 1997 r. obowiązują w Polsce związane z tym przepisy karne.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Kapsułki z krwią krokodyla w przesyłce pocztowej Reviewed by on . Zachodniopomorska KAS zatrzymała przesyłkę z kapsułkami z krwią krokodyla. Przesyłka pochodziła z Tajlandii i miała trafić do Koszalina. Przewóz przez granicę ż Zachodniopomorska KAS zatrzymała przesyłkę z kapsułkami z krwią krokodyla. Przesyłka pochodziła z Tajlandii i miała trafić do Koszalina. Przewóz przez granicę ż Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top