środa, 6 grudzień 2023, 19:09

Strona główna » WYDARZENIA » edukacja » Profesor Ewa Kołodziejek – językoznawczyni w bibliotece
Profesor Ewa Kołodziejek – językoznawczyni w bibliotece

Profesor Ewa Kołodziejek – językoznawczyni w bibliotece

czwartek, 19 października 2023, 19:06 Kategoria: edukacja, Gmina Kamień Pomorski, kultura i sztuka, POWIAT

W środę, 18 października, do kamieńskiej biblioteki na spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim oraz słuchaczami UTW z Kamienia Pomorskiego przyjechała Pani Profesor Ewa Kołodziejek, niekwestionowany autorytet językowy, ekspertka w dziedzinie poprawnej polszczyzny, wykładowczyni na Uniwersytecie Szczecińskim.

Uczestnicy spotkania napisali pod jej okiem dyktando regionalne, które opracował Daniel Michalak, pracownik Biblioteki na podstawie tekstu Skąd pochodzi nazwa miasta Kamień J. Buczyńskiego oraz S. Świrko, zamieszczonego W krainie Gryfitów: podania, legendy i baśnie Pomorza Zachodniego. Po podyktowaniu dyktanda Pani Profesor szczegółowo omówiła zasady ortograficzne rządzące pisownią poszczególnych słów.

Zebrani mieli również przyjemność wysłuchać wykładu Profesor Ewy Kołodziejek pt. „Relikty dawnych zwyczajów we współczesnej polszczyźnie”.  Gość w sposób bardzo ciekawy i energetyczny przybliżył zwroty, frazy językowe, które funkcjonują w języku polskim, ale często mają inne znaczenie od pierwotnego.

Zebrani z wielką uwagą słuchali wiedzy przekazywanej przez Panią Profesor. Okazało się bowiem, że program szkolny jest bardzo okrojony, jeśli chodzi o wiedzę o języku polskim. Pani Profesor Ewa Kołodziejek to osoba, która z pasją przekazuje wiedzę o polszczyźnie, której słucha się z ogromną przyjemnością.

Dziękujemy za spotkanie.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Biblioteka- wspólna przestrzeń kultury” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Profesor Ewa Kołodziejek – językoznawczyni w bibliotece Reviewed by on . W środę, 18 października, do kamieńskiej biblioteki na spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim oraz słuch W środę, 18 października, do kamieńskiej biblioteki na spotkanie z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Kamieniu Pomorskim oraz słuch Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top