sobota, 2 grudzień 2023, 07:25

Strona główna » WYDARZENIA » kronika zdarzeń » Brokat to mikroplastik i nie wolno go sprowadzać do Polski
Brokat to mikroplastik i nie wolno go sprowadzać do Polski

Brokat to mikroplastik i nie wolno go sprowadzać do Polski

czwartek, 26 października 2023, 19:12 Kategoria: kronika zdarzeń, przyroda, REGION, zdrowie
  • 20 opakowań z brokatem sypkim zatrzymali funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
  • Brokat, jak i inne artykuły z tworzywa sztucznego w rozmiarze mniejszym niż 5 mm objęte są zakazem wprowadzania do obrotu.
  • 16 października 2023 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2055 ograniczające użycie mikroplastików, w tym powszechnego syntetycznego brokatu.
  • Zakaz używania mikrocząstek syntetycznych polimerów ma na celu dobro środowiska.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej pełniący służbę w Oddziale Celnym przy Poczcie Polskiej skontrolowali paczkę zawierającą brokat sypki, który nie jest dopuszczony do obrotu na terenie UE. Odbiorca zadeklarował, że znajduje się w niej brokat w proszku. Z uwagi na regulacje Rozporządzenia Komisji  (UE) 2023/2055 z dnia 25 września 2023 r. i wynikające z niego ograniczenia dotyczące wprowadzania do obrotu mikrocząstek polimerów syntetycznych (tzw. mikroplastik), funkcjonariusze zadecydowali o kontroli pod kątem bezpieczeństwa produktu oraz jego stanu skupienia.

W przesyłce z Chin, która miała trafić do mieszkańca Lipian znajdowało się:

  • 5 buteleczek brokatu w proszku po 100 g z napisem Craft Express, Shimmer Craft Glitter
  • 15 opakowań towaru luzem – bez innych oznaczeń.

Poza tym, że zatrzymany brokat może stanowić zagrożenie dla środowiska nie spełniał też wymagań ogólnego bezpieczeństwa produktów. Przesyłka nie zawierała instrukcji użytkowania, a sam towar miał niepełne oznakowanie, brakowało np. składu, adresu producenta czy jakichkolwiek informacji w języku polskim. Brak ww. informacji i ostrzeżeń może wykreślonych warunkach stwarzać zagrożenie.

W związku z tymi wątpliwościami wystąpiliśmy o opinię do Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w Szczecinie (ZWIIH). Inspektor stwierdził, że produkty w formie mikrocząsteczek polimerów syntetycznych (brokat) nie spełniają wymagań, są niebezpieczne i podlegają zakazowi wprowadzania do obrotu.

Towar ten może zostać odesłany do nadawcy z obowiązkowym opisem w dokumencie tranzytowym/wywozowym: „Produkt niebezpieczny – niedopuszczony do obrotu -rozporządzenie (UE) 2019/1020″,  bądź też zostać zniszczony na koszt importera. Decyzję o tym musi podjąć odbiorca.

Walka z mikroplastikiem w zachodniopomorskiej KAS

Po wejściu w życie unijnych regulacji dotyczących mikroplastiku intensywniej przyglądamy się przesyłkom, w których nadawcy deklarują wprowadzanie na polski rynek brokatu i innych towarów klasyfikowanych jako mikroplastiki (artykuły z tworzywa sztucznego w rozmiarze mniejszym niż 5 mm np. koraliki, cekiny, guziczki, kamienie sztuczne ozdobne).

W ciągu pierwszych kilku dni obowiązywania Rozporządzenia w Oddziale Celnym w Szczecinie zgłoszono trzy przesyłki z sypkim brokatem. Dwie zatrzymane do kontroli, a po otrzymaniu opinii ZWIIH – zwróciliśmy do nadawcy. Przesyłki miały trafić do odbiorcy z terenu powiatu pyrzyckiego zajmującego się importem gadżetów do produkcji materiałów reklamowych.

Pierwsza z przesyłek o wadze 3 kg zawierała 10 opakowań brokatu, druga, również trzy kilogramowa zawierała 20 opakowań.

Zakaz używania mikroplastików dla dobra środowiska                            

Mikroplastiki to cząsteczki tworzywa sztucznego o wielkości mniejszej niż 5 mm. Nie rozpuszczają się w wodzie i są niezwykle odporne na degradację, zalegają więc w środowisku przez długi czas.

Mikroplastikiem jest też brokat znajdujący się w wielu popularnych kosmetykach do makijażu czy lakierach do paznokci. Taki mikroplastik przedostaje się do kanalizacji i oczyszczalni ścieków i może szkodzić organizmom żyjącym w rzekach i jeziorach. Ostatecznie trafia do spożywanej przez nas żywności oraz wody pitnej. Szacuje się, że rocznie w Unii Europejskiej uwalnianych jest 42 tys. ton maleńkich kawałków plastiku, które dodawane są m.in. do produktów kosmetycznych.

Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2055 będzie sukcesywnie zakazywało wprowadzanie do obrotu produktów zawierających mikroplastik. Jako pierwsze z obrotu zostały wyeliminowane kosmetyki peelingujące i z brokatem, które zawierają mikrokulki z mikroplastiku.

W przypadku innych kosmetyków okres przejściowy będzie trwał od czterech do 12 lat, w zależności od złożoności produktu oraz dostępnych na rynku zamienników. Przykładowo peelingi i szampony z drobinkami mikroplastiku maja być wycofane do 17 października 2027 r. a pomadki, produkty do paznokci,  produkty do makijażu (np. cienie do oczu) do dnia 17 października 2035 r.

Jak zapisano w preambule do rozporządzenia :

„Wszechobecność niewielkich fragmentów syntetycznych lub modyfikowanych chemicznie polimerów naturalnych, które są nierozpuszczalne w wodzie, ulegają bardzo powolnemu rozkładowi i z łatwością mogą dostawać się do układu pokarmowego organizmów żywych, budzi obawy dotyczące ich ogólnego wpływu na środowisko i potencjalnie na zdrowie człowieka. Polimery te występują powszechnie w środowisku i wykryto je również w wodzie pitnej i żywności. Kumulują się w środowisku i przyczyniają do zanieczyszczenia mikrodrobinami plastiku”.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Brokat to mikroplastik i nie wolno go sprowadzać do Polski Reviewed by on . 20 opakowań z brokatem sypkim zatrzymali funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Brokat, jak i inne artykuły z tworzywa sztu 20 opakowań z brokatem sypkim zatrzymali funkcjonariusze zachodniopomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Brokat, jak i inne artykuły z tworzywa sztu Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top