środa, 6 grudzień 2023, 18:59

Strona główna » WYDARZENIA » gospodarka » Aresztowania organizatorów struktury wyłudzającej miliony zł VAT
Aresztowania organizatorów struktury wyłudzającej miliony zł VAT

Aresztowania organizatorów struktury wyłudzającej miliony zł VAT

piątek, 27 października 2023, 19:26 Kategoria: gospodarka, kronika zdarzeń, REGION
  • Aresztowania prezesów spółek wyłudzających VAT w obrocie polimerami.
  • Podejrzani wykorzystali fałszywe faktury o wartości ponad 190 mln zł brutto.
  • Wiodąca spółka spowodowała ponad 18 mln zł uszczupleń podatkowych

Zawiadomienie Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie (ZUCS) zainicjowało śledztwo, nadzorowane przez Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie. Osoby reprezentujące spółki posługiwały się przez fikcyjnymi fakturami oraz brały udział w procederze prania pieniędzy.

Faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych i były wykorzystywane do unikania płacenia podatku VAT lub zmniejszania jego wysokości w obrocie granulatem polimerów.

10 października 2023r. funkcjonariusze zachodniopomorskiej KAS zatrzymali prezesów spółek występujących w łańcuchu dostaw. Przeszukaliśmy też miejsca działalności i zamieszkania osób reprezentujących te podmioty. Jednocześnie Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował środki finansowe na blisko 2 miliony złotych na rachunkach bankowych jednej ze spółek. W toku postępowania i przy udziale Generalnego Inspektora Informacji Finansowej  dokonano blokad rachunków.

Zatrzymanym po doprowadzeniu do siedziby Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie.
Prokurator przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej  grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu i innych oraz przestępstw karnych skarbowych, mających na celu uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku VAT.
Przedstawiono im też zarzuty prania pieniędzy w ramach rozbudowanej struktury podmiotów gospodarczych.

Wobec dwóch podejrzanych sąd na wniosek prokuratora zdecydował o zastosowaniu aresztu na okres 3 miesięcy, wobec kolejnych 3 osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie prowadzi kontrole celno-skarbowe spółek uczestniczących w łańcuchach fikcyjnych transakcji w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług, łączna wartość szacowanych ustaleń to 52 mln zł.

Małgorzata Brzoza

Rzecznik prasowy

Izby Administracji Skarbowej

w Szczecinie

Aresztowania organizatorów struktury wyłudzającej miliony zł VAT Reviewed by on . Aresztowania prezesów spółek wyłudzających VAT w obrocie polimerami. Podejrzani wykorzystali fałszywe faktury o wartości ponad 190 mln zł brutto. Wiodąca spółka Aresztowania prezesów spółek wyłudzających VAT w obrocie polimerami. Podejrzani wykorzystali fałszywe faktury o wartości ponad 190 mln zł brutto. Wiodąca spółka Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top