wtorek, 9 sierpień 2022, 10:06

Wybory

Wybory

wtorek, 18 stycznia 2011, 23:13 Kategoria: felietony

Czy nie macie tak, że po przeczytaniu czegoś naprawdę świetnego nachodzi was myśl:

– Dlaczego ja na to nie wpadłem?

Czy nie zastanawialiście się dlaczego tak wiele wartościowych rzeczy dzieje się obok nas (wręcz na wyciągnięcie ręki) a my jednak wybieramy martwe, nudne, rutynowe czynności. Z czym to jest związane? Z lenistwem? Nie sądzę. Raczej z nieświadomym wyborem.

 

Niestety istnieje coś takiego jak koszt utraconych możliwości. Mówi on o tym, że nasze decyzje łączą się ściśle ze stratami lub dochodami. Co to znaczy? Mianowicie, teraz mam dwa wybory. Mogę dalej siedzieć przed komputerem i pisać – nie mając z tego ekonomicznych korzyści – lub zacząć wykonywać jakiś przedmiot, który mógłbym sprzedać z zyskiem (forma pracy).

Przykład drugi. Przestając studiować mógłbym pójść do pracy (tak wiem, to nie takie proste, ale to tylko teoria). Więc na jednej szali kładziemy inwestycję w mój kapitał ludzki (jakże to popularne dzisiaj wyrażenie) a na drugiej dochody, które uzyskałbym pracując.

 

Można się zastanawiać, czy mówienie o wszystkim jako o ekonomicznym zysku lub stracie jest prawidłowe. Uważam, że gdyby wniknąć głęboko w zdarzenia, każde z nich można by sprowadzić do ekonomii. Ale z drugiej strony odrzucam też teorię marksistowską (człowiek jest wart tyle ile potrafi wyprodukować), to zbyt wyprane z emocji nawet jak dla mnie.

 

Dokonując wyboru bądźmy świadomi tego, że zyskujemy, ale i też tracimy.

Banalne? Ale, cóż nie jest dzisiaj banałem?

 

Tekst: Filip Szyszkowski
Rysunek: Michał Nakoniczewski

Wybory Reviewed by on . Czy nie macie tak, że po przeczytaniu czegoś naprawdę świetnego nachodzi was myśl: - Dlaczego ja na to nie wpadłem? Czy nie zastanawialiście się dlaczego tak wi Czy nie macie tak, że po przeczytaniu czegoś naprawdę świetnego nachodzi was myśl: - Dlaczego ja na to nie wpadłem? Czy nie zastanawialiście się dlaczego tak wi Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top