wtorek, 18 styczeń 2022, 18:28

Strona główna » felietony » Ty też możesz zostać bohaterem!
Ty też możesz zostać bohaterem!

Ty też możesz zostać bohaterem!

piątek, 29 kwietnia 2011, 17:00 Kategoria: felietony

Wielu z nas nosi w swoim sercu chęć pomagania ludziom, lecz zostają z pytaniem: „jak to zrobić?” Odpowiedź jest prosta, wystarczy tego chcieć. Spytacie jak? Oto kilka prostych propozycji:

 

 

Prosto z serca

 

Każdego dnia ktoś ulega wypadkowi, lub przechodzi operację i by przeżyć potrzebuje właśnie Twojej krwi. Tak nie wiele potrzeba byś mu pomógł. Nie ważne jaką masz grupę, jakie Rh, ona zawsze będzie potrzebna. W naszym mieście niestety nie ma punktu krwiodawstwa, jednak jeśli człowiek chce to i na to znajdzie się sposób. Co jakiś czas przecież zdarza się nam opuszczać miasto. Czy to jadąc na zakupy, na studia, w odwiedziny, czy dla rekreacji wybieramy się do miejsc, gdzie funkcjonują punkty honorowego krwiodawstwa.

Jak wygląda oddawanie krwi? To nic strasznego. Wybierając się do placówki, zabierz ze sobą dowód osobisty. Na miejscu dostaniesz ankietę, wstępnie określającą czy możesz zostać dawcą. Później już tylko zostaje morfologia i badanie ciśnienia. Po upewnieniu się że, jesteś osobą zdrową zostanie pobrana ci krew. Nie bój się bólu, nie tłumacz się że, to ci zaszkodzi. 450 ml taki ubytek u większości ludzi nie powoduje żadnych odczuć, a ewentualne zawroty głowy przechodzą po krótkim odpoczynku. Jak długo to trwa? Wypełnienie ankiety i oddanie krwi to raptem 30 minut, a po zabiegu możesz odebrać zwolnienie lekarskie na dzień w którym oddawałeś krew.

 

 

Być puzzlem

 

Od 2009 roku na terenie naszego kraju działa fundacja DKMS, w ciągu dwóch pierwszych lat swojej działalności stała się największą bazą dawców komórek macierzystych. Znalezienie dawcy szpiku kostnego nie jest proste i wymaga znalezienia genetycznego bliźniaka osoby chorej na białaczkę. Może właśnie ciebie ktoś szuka. znalezienia dawcy zgodnego z chorym wynosi od 1 : 20 000 aż od 1: kilku milionów.

Na stronie DKMS można przeczytać, że co godzinę diagnozuje się u kogoś nowotwór krwi. Ta choroba nie wybiera, atakuje dzieci, młodzież dorosłych, a gdy zawodzi chemioterapia ostatnią deską ratunku staje się właśnie przeszczep komórek macierzystych.

Rejestrując się dajesz szansę na to, że uratujesz komuś życie, bo im jest więcej jest dawców tym większa szansa, że znajdzie się ten właściwy. Wedle danych DKMS prawdopodobieństwo znalezienia dawcy zgodnego z chorym wynosi od 1 : 20 000 aż od 1: kilku milionów, więc każdy z nas się liczy.

Jak zostać potencjalnym dawcą? Wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i się zarejestrować podając: Imię, nazwisko, adres, adres e-mail, oraz numer telefonu. W ciągu kilku tygodni dostaniesz przesyłkę zawierającą zestaw rejestracyjny (komplet dokumentów oraz pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej). Po wypełnieniu formularzu i pobraniu pałeczkami wymazu z wewnętrznej strony policzka odsyłasz wszystko w dołączonej kopercie. Następnie w ciągu 3 następnych miesięcy otrzymasz kartę dawcy i być może z czasem okażesz się brakującym puzzlem w czyimś życiu i pomożesz mu przeżyć.

 

 

Gdy nas już zabraknie

 

Życie ludzkie jest kruche, ale nawet po naszej śmierci możemy zrobić coś dobrego. Nie wiemy kiedy nadejdzie nasz czas, nie wyczekujemy go, ale to nie znaczy że, nie powinniśmy wykluczać tej możliwości. Każda osoba dorosła podpisując oświadczenie woli wyrazić może świadomą chęć pomagania innym poprzez zgodę na pobranie narządów, lub tkanek w celu przywracania zdrowia osobom chorym.

Gdy umiera nam ktoś bliski, ciężko jest myśleć o tak trudnych sprawach jak zgoda na przeszczep. Własnoręcznie podpisane oświadczenie woli pomaga lekarzom i bliskim, poszanowanie woli osoby zmarłej.

Pamiętaj jednak by podpisując oświadczenie woli powiadomić o tym swoich bliskich.

 

 

Tak naprawdę nie liczy się to jaki mamy status społeczny, jak się ubieramy czy jaką muzykę lubimy. Nie liczy się nasz wiek, czy wykształcenie. Liczy się to ile dobrego możemy uczynić w naszym życiu.

 

 

Pomocne adresy i strony:

 

Fundacja DKMS – www.dkms.pl

 

www.dawca.pl

 

Wojskowe Centrum
Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
SP ZOZ

Terenowa Stacja w Szczecinie

71-507 Szczecin
ul. Piotra Skargi 9-11

 

Autor: Blanka

Ty też możesz zostać bohaterem! Reviewed by on . Wielu z nas nosi w swoim sercu chęć pomagania ludziom, lecz zostają z pytaniem: "jak to zrobić?" Odpowiedź jest prosta, wystarczy tego chcieć. Spytacie jak? Oto Wielu z nas nosi w swoim sercu chęć pomagania ludziom, lecz zostają z pytaniem: "jak to zrobić?" Odpowiedź jest prosta, wystarczy tego chcieć. Spytacie jak? Oto Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top