niedziela, 26 marzec 2023, 17:51

Strona główna » WYDARZENIA » Ósmy festiwalowy koncert organowo – kameralny w kamieńskiej Katedrze już za nami

Ósmy festiwalowy koncert organowo – kameralny w kamieńskiej Katedrze już za nami

sobota, 06 sierpnia 2016, 13:30 Kategoria: WYDARZENIA

Ósmy z zaplanowanych jedenastu koncertów, w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich miesiącach, w kamieńskiej Katedrze, odbył się we wczorajszy piątek, był podobnie jak te wykonane przed nim, naprawdę dobry i wyjątkowy.

Liczna widownia słuchaczy złożona przede wszystkim z turystów i wczasowiczów wypoczywających na Wybrzeżu, najpierw wysłuchała gryf na organach niemieckiego wirtuoza, Bernharda Hassa, który wykonał na początek dwa utwory, Preludium C – dur BWV 566 a, wszech płodnego kompozytora, Johanna Sebastiana Bacha, a potem Francesca Correi de Arauxo, Tiento 1 z „Facultad Ognica”.

Po tych świetnie  wykonanych utworach wystąpił w pierwszej części kameralnej polski Kwartet Puzonowy „Tromb Quartet” z Poznania w składzie: Piotr Banyś, Wojciech Jeliński, Marek Kaczor oraz Tomasz Kaczor. Puzoniści zagrali pięć kolejnych kompozycji takich kompozytorów jak: Joseph Haydn, Johann Sebastian Bach, Piotr Czajkowski oraz Heindrich Scheideman.

Następnie znów rozbrzmiały kamieńskie, wiekowe organy z których popłynęły dźwięki utworu „Jesus Christus unser Heiland”, H. Scheidemana , a następnie J. S. Bacha Koncert a – moll BWV 593. Ten udany koncert zakończyli puzoniści, którzy zagrali Suitę na cztery puzony Kazimierza Serockiego oraz „Chorał” Ewy Fabiańskiej – Jelińskiej.

Dobra obsada, świetne wykonanie oraz przepiękne dźwięki katedralnych organów były ozdobą tego, ósmego koncertu kamieńskiego Festiwalu. I zapewne ci, którzy przyjechali, by go wysłuchać, nie żałują, bo to przecież jedna z wielu atrakcji jakie są proponowane gościom naszego kamieńskiego Wybrzeża podczas letniej kanikuły.

Już w następny piątek, usłyszeć będzie można muzykę graną przez polskiego organistę, Bogdana Narlocha, który jest doktorem habilitowanym i zarazem profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie. W części kameralnej, profesora Romana Grynia, wirtuoza trąbki i rzadkiego instrumentu jakim jest flugelhorn, zwanego z polskiego, skrzydłówką. Jest to rodzaj dętego instrumentu muzycznego z grupy aerofonów ustnikowych.

Już dziś zatem, bardzo zalecamy zarezerwowanie sobie czasu na ten najbliższy piątkowy wczesny wieczór i odwiedzenie kamieńskiej świątyni, bo będzie na pewno bardzo ciekawie muzycznie rzecz jasna.

Obserwator

Ósmy festiwalowy koncert organowo – kameralny w kamieńskiej Katedrze już za nami Reviewed by on . Ósmy z zaplanowanych jedenastu koncertów, w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich Ósmy z zaplanowanych jedenastu koncertów, w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który od 1964 roku rozbrzmiewa zawsze w letnich Rating: 0

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

scroll to top